Nowości w Bibliotece kwiecień 2013

G. Jagielska : Miłość z kamienia.

Grażyna musi poddać się terapii. Leczy się w klinice stresu bojowego. Nie była na wojnie. Nie jest żołnierzem. Jest tylko żoną korespondenta wojennego… Książka „Miłość z kamienia” odsłania wszystkie obsesje dręczące Grażynę Jagielską. Ciągłe oczekiwanie na telefon informujący o śmierci męża. Wstrząsający widok jego przedziurawionego pociskiem plecaka. Ta boleśnie prawdziwa, zapadająca w pamięć opowieść nie ma odpowiednika w literaturze. Czy można leczyć się ze stresu bojowego jak żołnierze wracający z wojskowych misji, jeśli nie wyjeżdżało się na wojnę? Bez takiego dziennikarza, jakim jest Wojciech Jagielski, nie zrozumielibyśmy przyczyn wybuchu wielu afrykańskich wojen czy antyrosyjskich powstań i nie poznalibyśmy mechanizmów uruchamiających społeczno-polityczne przemiany. Jako czytelnicy i widzowie programów informacyjnych raczej nie zastanawiamy się, co czują najbliżsi korespondenta wojennego, świadomi, że ryzykuje on życie. „Miłość z kamienia” ukazuje, jak wielką cenę za najświeższe newsy płaci rodzina reportera.

M. i J. Bułhakow : Dziennik Mistrza i Małgorzaty.

Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny także historia życia zwyczajnych ludzi i obraz świata, który dziś jest już nie do odtworzenia dodatkowym walorem są fotografie oraz komentarze Wiktora Łosiewa, znawcy twórczości Bułhakowa (tu również znajdują się przejmujące fragmenty „dziennika choroby” prowadzonego przez Jelenę do ostatnich chwil życia męża) Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to prowadzony od 1921 roku dziennik Bułhakowa, w którym opisuje swoją aklimatyzację w wielkomiejskiej i drogiej Moskwie. Nie jest to jednak tylko zapis dokumentalny jego życia. Pisarz jest świadomy, że jego notatki mogą być czytane przez pokolenia, dba więc o szczegóły. Rejestruje pozornie niemające znaczenia detale – ceny produktów, zmiany tras tramwajów czy kursy walut. Drugą część tej książki stanowią zapiski żony, Jeleny Bułhakowej, która od 1933 roku aż do śmierci pisarza na jego prośbę i często pod dyktando skrupulatnie prowadziła wspólny dziennik małżonków. Zapiski Jeleny to gromadzone z miłością i szacunkiem słowa, myśli i wspomnienia czynów człowieka, któremu poświęciła życie.”

P. Theroux : Safari mrocznej gwiazdy.

Zapraszamy w kolejną podróż z Paulem Theroux. Tym razem światowej sławy pisarz i podróżnik postanowił przejechać cały kontynent afrykański: od Kairu do Kapsztadu droga wiedzie wzdłuż Nilu, przez Sudan i Etiopię, Kenię i Ugandę, Tanzanię, Mozambik i Zimbabwe – aż do samego krańca Afryki Południowej. Theroux podróżuje oczywiście pociągiem, ale nie tylko – rzeki przepływa dłubanką, pyliste drogi pokonuje rozklekotanym autobusem i ciężarówką transportującą bydło. To z nich otwierają się dla niego widoki na jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych krajobrazów ziemi. Dla pisarza jest to podróż zarazem odkrywcza, jak i sentymentalna. Prawie czterdzieści lat wcześniej Theroux pracował w Afryce jako nauczyciel. Odwiedza więc swoją dawną szkołę, uczniów i afrykańskich przyjaciół. Z wielką pasją obserwuje zdumiewające i wyniszczające zmiany, które zaszły w znanych mu miejscach. Jak zawsze spostrzegawczy i ciekawy wszystkiego, rejestruje każdy szczegół i z charakterystycznym dla siebie humorem zabiera czytelników na niezwykle pouczającą epicką wyprawę. „Safari mrocznej gwiazdy” to jedna z najlepszych i najodważniejszych książek Paula Theroux. To list miłosny do Afryki.

A. i J. Iwaszkiewicz : Listy 1927-1931.

Drugi tom listów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów dotyczy spraw zarówno osobistych, jak i publicznych. Dzięki nim poznajemy nie tylko historię ich związku, ale także życie towarzyskie Stawiska, gdzie Iwaszkiewiczowie mieszkali od roku 1928 aż do śmierci. Jest to też fascynujący obraz dwudziestolecia międzywojennego. W listach Anny i
Jarosława pojawiają się bodaj wszystkie najważniejsze indywidualności życia kulturalnego oraz politycznego tamtego okresu: poeci, malarze, kompozytorzy, muzycy, aktorzy. Iwaszkiewiczowie wymieniają się uwagami o tym, co dzieje się w domu, w rodzinie, co aktualnie przeżywają, dzielą się także refleksjami na temat przeczytanych książek, obejrzanych przedstawień teatralnych, wysłuchanych koncertów, wreszcie na temat przyjaciół, których większość zapisała się w historii kultury polskiej złotymi zgłoskami.

A. Andrusiewicz : Krwawa dekada.

Polacy mieli Potop i Szwedów, Rosjanie – równie znaczącą w ich narodowej mitologii Wielką Smutę i Polaków na Kremlu. Na początku listopada 1612 roku powstańcy pod wodzą kupca Kuźmy Minina i kniazia Dymitra Pożarskiego wypędzili obce wojska z Moskwy. Jak do tego doszło? Kiedy polskie proporce załopotały na Kremlu? W jakich okolicznościach Polacy zdobyli Smoleńsk i oblegali go przez niemal dwa lata? Kto wspierał Dymitra Samozwańca? Historia wojny moskiewskiej, choć tak pasjonująca i ważna dla obu narodów, nie doczekała się dotychczas w Polsce pełnego popularnego opracowania. Wciągająca książka Andrzeja Andrusiewicza, jednego z najwybitniejszych znawców tej tematyki, ma szansę sprawić, że z większym zrozumieniem potraktujemy współczesne obchody Dnia Jedności Narodowej, a także niejednoznaczną funkcję, jaką to święto narodowe pełni w rosyjskiej polityce.