Nowości w Bibliotece lipiec 2013

A. Westoll : Szympansy z azylu Fauna.

Karolina Małkiewicz „Szympansy z azylu Fauna” to reportaż poruszający bardzo ważny z etycznego punktu widzenia problem wykorzystywania zwierząt w badaniach medycznych, kolejny, niezwykle istotny głos w kampanii na rzecz ochrony małp człekokształtnych, stawiający pytania o definicję człowieczeństwa. Nie miałam wcześniej do czynienia z publikacją o podobnej tematyce i choć nie byłam nieświadoma sposobu traktowania zwierząt w laboratoriach, książka ta wywarła na mnie ogromne wrażenie.

P. Hessler : Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach.

„Latem 2001 roku Peter Hessler, wieloletni korespondent „”New Yorkera””, nie bez trudu zdobył chińskie prawo jazdy, a następnie ruszył w podróż przez Kraj Środka, by obserwować zmiany, jakie zaszły w Chinach dzięki rozwijającemu się przemysłowi motoryzacyjnemu i szeroko zakrojonej akcji budowy dróg. Na jego oczach niemal zupełnie wyludniona wioska niedaleko Pekinu przekształciła się w ciągu kilku lat w prosperujące centrum turystyczne. Był też świadkiem zakładania specjalnych stref ekonomicznych, w których bez przeszkód rozwija się prywatny przemysł. Wszędzie, gdzie dotrą państwowe autostrady, jak grzyby po deszczu wyrastają fabryki
guzików, butów czy usztywniaczy do biustonoszy. Jednak podróże Hesslera to nie tylko opis zmieniającego się krajobrazu Chin, ale także opowieść o ludziach poznanych w drodze: o autostopowiczkach jadących do rodziców, którzy zostali na wsi, o starcach, którzy jako jedyni nie wyjechali z opuszczonych osad, o początkujących biznesmenach marzących o rozkręceniu.

J. Warrick : Potrójny agent.

Historia jednego z najgroźniejszych ataków Al-Kaidy od czasu 11 września. Grudzień 2009 roku. Afganistan. Spotkanie w tajnej bazie antyterrorystów CIA Humam Chalil al- Balawi, jordański agent pracujący dla CIA, który przeniknął w szeregi Al-Kaidy, ma zostać nagrodzony za swoje dotychczasowe zasługi. Przez ostatnie miesiące przesyłał Amerykanom szokujące raporty wprost z serca organizacji terrorystycznej, dotarł na sam szczyt zbrodniczej siatki. Obiecał, że wystawi CIA najgroźniejszego wroga Ameryki – Osamę Bin Ladena. W CIA zacierali ręce. Nie wiedzieli jednak, że ich superszpieg został w międzyczasie zwerbowany przez wroga. Nie spodziewali się, że sami staną się celem ataku.

S. Koper : Piastowie.

W książce „Piastowie” Sławomir Koper przedstawia dzieje średniowiecznej Polski poprzez podróże z synem. To fascynujące połączenie wykładu historycznego i literatury podróżniczej, wędrówka po najważniejszych zabytkach średniowiecznej Polski, obficie wzbogacona mało znanymi faktami, ciekawostkami i anegdotami. Razem z autorem zwiedzamy Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Giecz, Kraków. Słuchamy śpiewu mnichów benedyktyńskich w Tyńcu i koncertu organowego w
Oliwie, odwiedzamy mauzoleum ostatnich Piastów w Legnicy. Wspinamy się na wieżę kościoła w Złotoryi, spacerujemy po cysterskim opactwie w Jędrzejowie, chodzimy podziemnymi korytarzami Wieliczki. Poznajemy pasjonujące szczegóły codziennego życia w epoce średniowiecza dotyczące jadłospisu czy ubiorów, spotykając jednocześnie wybitnych władców, świętych i kronikarzy. Widzimy, jak wielkie wydarzenia towarzyszą zwykłym sprawom, a osobiste konflikty decydują czasem o losach państwa. „Piastowie” to znakomita lektura dla wszystkich zainteresowanych dziejami Polski oraz dawnymi obyczajami jej mieszkańców.

K. Rożnowska : Uleczyć świat. O Julianie Aleksandrowiczu

Biografia Juliana Aleksandrowicza (1908-1988) „Uleczyć świat” to barwna opowieść o życiu uczonego – hematologa i wspaniałego lekarza, pełna dramatycznych wydarzeń. I tragicznych, zwłaszcza w czasach wojny, kiedy to uczestniczył w kampanii wrześniowej, prowadził szpitalik w getcie ratując wielu ludzi od śmierci, ukrywał się, a potem jako Doktor Twardy walczył w partyzantce w kieleckich lasach. Był dozgonnie wdzięczny tym, którzy go ukrywali w czasie wojny, narażając się na śmierć, postanowił poświęcić się innym, by spłacić dług za uratowane życie. Wizjonerskie i odważne były poczynania tego uczonego, pierwszy mówił o komórkach macierzystych, pierwszy też przeprowadził przeszczep szpiku, niestety, nieudany. Utworzył Klinikę, znaną w kraju, w której do leczenia włączył psychologię, sztukę i różne dziedziny wiedzy. Z pasją szukał sposobów na leczenie białaczek. Prowadził też szeroką edukację społeczną w zakresie profilaktyki – uczył jak żyć, by zachować zdrowie. Odkrył znaczenie magnezu i innych pierwiastków. Był lekarzem wielkiego serca, oddanym pacjentom i przez nich kochanym.

Opisy ze stron Merlin i Agencji Emilia