Nowości w Bibliotece lipiec 2014

Nowości w Bibliotece – lipiec 2014

W. Powers : Wyloguj się do życia.

Czy jesteś już uzależniony od Facebooka? Jak odróżnić iPoda od iPada? Czy są chwile, kiedy wyłączasz telefon komórkowy? Ile czasu spędzasz przed komputerem? Do czego tak naprawdę służy Ci firmowy tablet?
Na jak długo potrafisz się rozłączyć?
Jak się uwolnić od niszczącego wpływu technologii na nasze życie? Jak nie zwariować w cyfrowym świecie? William Powers proponuje nowy sposób myślenia, codzienną filozofię życia z ekranami. Cyfrowa łączność służy nam najlepiej, gdy jest zrównoważona przez brak łączności.

K. Janicki : Upadłe damy II Rzeczpospolitej.

Bezwzględne, zdecydowane i śmiertelnie niebezpieczne… Książka „Upadłe damy II Rzeczpospolitej” przedstawia najsłynniejsze zbrodniarki międzywojnia.
Morderczynie, oszustki, dzieciobójczynie, szantażystki, burdelmamy i przywódczynie gangów. Bezradne i doprowadzone do rozpaczy ofiary czy po prostu brutalne i złe zbrodniarki? Książka „Upadłe damy II Rzeczpospolitej” opowiada o kobietach, które nie chciały ulec losowi, nawet jeśli oznaczało to wejście na drogę przemocy i okrucieństwa. Kamil Janicki – historyk, publicysta, popularyzator nauki – odsłania przed czytelnikami nieznane fakty. Choć życie elit pełne było przepychu i elegancji, to międzywojenna Polska miała też drugie, zupełnie inne oblicze. Szczególnie kobieca droga do życiowego sukcesu i niezależności usłana była przeszkodami. Takiej książki o II Rzeczpospolitej jeszcze nie było!

P. Huelle : Śpiewaj ogrody.

Paweł Huelle znów przenosi czytelników do dawnego Gdańska. Śpiewaj ogrody to przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. Niedokończona opera Wagnera odmieni życie pewnego kompozytora i jego żony. Dwa tajemnicze rękopisy ukryte w metalowych skrzynkach zaważą na ludzkich losach. A szczury, niczym w historii o fleciście z Hameln, przemaszerują ulicami Gdańska. W książce Śpiewaj ogrody, której tytuł zaczerpnięty został z wiersza R.M. Rilkego, napotkamy też wiele fundamentalnych pytań i odniesień do filozofii sztuki. To pasjonująca opowieść o muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

J. Wróblewski : Zośkowiec.

Skąd się biorą bohaterowie? Dlaczego młodzi ludzie woleli zginąć niż żyć w niemieckiej niewoli lub pod sowiecka okupacją? Odpowiedź jest prosta – takie wartości wynieśli z rodzinnego domu, ze szkoły, z drużyny harcerskiej. Henryk Kończykowski jest jednym z nich. Jedne z ostatnich czterdziestu czterech. Bo tylu jeszcze żyje żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”. Henryk Kończykowski, ps. „Halicz”,członek plutonu „Felek”, wspomina świat, który przeminął. Dzieciństwo i młodość w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją. Potem udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu”, wreszcie – w Powstaniu Warszawskim. „Halicz” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je z pierwszej ręki. Transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie więzienia „Gęsiówki”, obrona szpitala Jana Bożego, odwrót kanałami. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. Potem miała być wolna Polska, a zaczął się stalinizm. I „Halicz” osobiście go doświadczył. Wspomina, jak byli żołnierze „Zośki” dbali o pamięć poległych w Powstaniu kolegów, jak chcieli żyć po ludzku, pracować i kształcić się w Ojczyźnie. Ona zaś odpłaciła im represjami, prześladowaniami, zepchnięciem do grupy obywateli drugiej kategorii. Wspomnienia ilustrują fotografie z rodzinnych zbiorów „Halicza”, po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego, a także nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN. To książka nie tylko o „Zośkowcu”. To książka także o Polsce.

R. Stewart : Między miejscami. Z psem przez Afganistan.

Rory Stewart postanowił wyruszyć piechotą przez Afganistan – w styczniu 2002 roku, tuż po inwazji amerykańskiej. Wkroczył na ziemię targaną konfliktami narodowościowymi, walkami frakcji i sporami ideologicznymi. Ziemię surową, groźną i dziką. Wędrował niedostępnymi górskimi szlakami, podążając śladami cesarza Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów. Mało brakowało, a dałby się pokonać samotności, śnieżnym przestrzeniom i zimie. Udało mu się przetrwać jedynie dzięki pomocy nieoczekiwanego towarzysza, bezzębnego psa Babura, i życzliwości napotkanych ludzi. Pozwoliło mu to wnikliwie i poruszająco opisać region, który przez dwadzieścia cztery lata toczącej się tam wojny był zamknięty przed światem.

Opisy ze strony Merlin.pl