Nowości w Bibliotece luty 2013

R. Koperski : Syberia Zimowa Odyseja.

Pełna niezwykłych przygód relacja z najtrudniejszej w historii motoryzacji, zimowej ekspedycji samochodowej, z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Podróżnicy w składzie: Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Viktor Makarovskiy swym brawurowym, ekstremalnym przejazdem jako pierwsi w dziejach motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Autor z typową dla siebie swadą wprowadza nas w świat dzikiej przyrody, pięknej i groźnej syberyjskiej zimy oraz wspaniałych ludzi, których podróżnicy spotkali na swojej drodze. Sami, bez wsparcia z zewnątrz, w skrajnie niskich temperaturach torowali sobie drogę przez liczącą tysiące kilometrów syberyjską tajgę, doliny, przełęcze i pustynie arktyczne.

Romano-Lax : Hiszpański smyczek.

Ta porównywana z “Cieniem wiatru”, napisana z niezwykłym rozmachem powieść jest poruszającym koncertem na wiolonczelę, w którym splatają się losy człowieka i pogrążonego w chaosie świata. Pod koniec XIX wieku w miasteczku Campo Seco rodzi się chłopiec. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że wkrótce zostanie okrzyknięty królem smyczka i największym wiolonczelistą w historii Hiszpanii. Tymczasem dwór królewski w Madrycie, pełen intryg i zepsucia, chyli się powoli ku upadkowi. Chmury gromadzą się również nad resztą Europy, zwiastując nadejście nowej, okrutnej epoki. Po dojściu do władzy faszystów życie genialnego muzyka staje się nieustającym wyborem pomiędzy osobistym szczęściem a nienawiścią do reżimu. Jego miłość do pięknej żydowskiej skrzypaczki jest zagrożona, podobnie jak stary ład na kontynencie, a ratowanie najbliższych wiąże się ze zhańbieniem własnego nazwiska…

T. Horne, S. Wootton : Trenuj swój umysł.

Autorzy poradnika zabierają czytelników w fascynującą podróż w głąb ludzkiego mózgu. Udowadniają, że sprawność intelektualna zależy w znacznej mierze od naszego stylu życia – a nie tylko od genów. Zaprezentowane w książce specjalne zestawy ćwiczeń i porady zapewniają skuteczny trening mózgu, IQ i pamięci.

Dlaczego poradnik trafia w SAMO SEDNO?

– prezentuje zestawy prostych ćwiczeń, które poprawiają sprawność intelektualną;

– pokazuje, w jaki sposób dieta, sen, sport i seks wpływają na usprawnienie pamięci i zwiększenie poziomu inteligencji

– praktycznie radzi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji niezależnie od wieku.

K. Śledziński : Cichociemni : elita polskiej dywersji.

Żołnierze zrzucani na spadochronach na teren okupowanej Polski w latach 1941-1944. Mężczyźni gotowi poświęcić wszystko w imię hasła widniejącego w świetlicy ośrodka szkoleniowego w Audley End: Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!. Odważni, zdeterminowani, bezkompromisowi… Kacper Śledziński przedstawia prawdziwe losy cichociemnych, równie frapujące jak opowieści o amerykańskich komandosach. Pisze o trzystu polskich bohaterach, którzy na przekór szansom i wbrew logice starali się zmienić bieg historii. Czytamy o zasadach rekrutacji, przebiegu szkoleń i śmiertelnie niebezpiecznych misjach, podczas których zginęło ponad stu “polskich Spartan”. Autor pokazuje losy oddziału i dramaty pojedynczych żołnierzy, którzy nie pozwolili, by przeciwności złamały ich wolę walki. “Cichociemni. Elita polskiej dywersji” to niezwykła opowieść o heroicznym męstwie. Kacper Śledziński przytacza wiele faktów, cytuje dokumenty i wypowiedzi osób związanych z formacją. Książka opatrzona została szczegółową bibliografią. Nie oznacza to jednak, że mamy tu do czynienia z suchym wykładem, pełnym dat i nazwisk. Autor czerpie z najlepszych tradycji historiografii brytyjskiej. Swoją rozległą wiedzę przekazuje w żywy, pasjonujący sposób. Tak o cichociemnych nie pisał jeszcze nikt.

J. Beski : Moje Podole 1930-1945.

Jerzy Beski, znany malarz i grafik, jest autorem przejmujących wspomnień: jego książka Moje Podole przenosi czytelników do pięknego kresowego miasta – do Trembowli i jej okolic. Prostota i naturalność, niezwykła pamięć autora wiernie i plastycznie utrwalająca realia tych czasów, pozwalają widzieć w tej książce cenny dokument ukazujący życie kresowych rzemieślników i rolników, ich obyczaje narodowe i rodzinne, atmosferę kresowego miasta. Najważniejszy jednak jest tu obraz tragicznych doświadczeń pokolenia, które doznało krzywd od Niemców, Sowietów, Ukraińców, widziało zagładę Żydów, wywózki na Sybir, mordy dokonywane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Wydarzenia ukazywane są z perspektywy dziecka, którym był wówczas autor, dziecka próbującego zrozumieć sens tego, co się działo – co czyni książkę tym bardziej poruszającą. Dla osób powracających pamięcią do tamtych czasów i miejsc ważne będą także barwne opisy codziennego życia, a także świetne portrety ludzi z tamtych stron i relacji między nimi. Czytając tę książkę, nieomal widzimy domy, chaty, podwórza, malownicze krajobrazy Kresów, wsłuchujemy się w głosy koncertujących żab… Nie bez wzruszenia śledzimy losy dwóch osieroconych chłopców – autora i jego brata – którzy z wielką dzielnością usiłują sobie radzić po śmierci rodziców, a potem sami podejmują przełomową decyzję o wyjeździe do Polski. Jadą z kufrem uwidocznionym na okładce, a w kufrze znajduje się to, co im najdroższe – dokumenty, pamiątki po rodzicach. Słowo wstępne napisał wybitny znawca polskich Kresów, piewca ich historii i tradycji, prof. dra hab. Stanisław Sławomir Nicieja.