S. Márai : Sąd w Canudos. Pod koniec dziewiętnastego wieku w Brazylii, na dzikich pustkowiach, żyjący w skrajnej nędzy biedacy zebrali się pod przywództwem charyzmatycznego proroka, Antônia Doradcy, i założyli swoje Święte Miasto, Canudos. Rząd młodej Republiki Brazylii uznał ich samowolną działalność za zagrożenie, które trzeba jak najprędzej zlikwidować. Niespodziewanie jednak okazało się, że zniszczenie tego miasta z błota i gliny zmieszanej ze słomą nie jest wcale takie proste…
„Sąd w Canudos” (1970) opowiada o ostatnim dniu krwawej wojny domowej, która pochłonęła trzy ekspedycje wojskowe. Sándor Márai odmalowuje niezwykły portret marszałka Bittencourta, dowódcy czwartej ekspedycji przeciwko Canudos, oraz bezimiennej kobiety, mieszkanki Świętego Miasta. Ostatnia konfrontacja dwóch stron konfliktu uświadamia jej uczestnikom, że role sędziów, prokuratorów i oskarżonych w tym sporze nie są rozdzielone tak jednoznacznie, jak sobie wyobrażali. Zdaniem niektórych znawców twórczości Maraiego to jedna z jego najwybitniejszych powieści.
J.- C. Carrière : Krąg łgarzy :powiastki filozoficzne z całego świata. Historie o mądrości? To płaskie jak uroczyste rozdanie nagród. Historie o umiejętności życia? O nauczaniu? Historie zabawne i pożyteczne, jakby powiedziano niegdyś? Zabawne historyjki? To by wyglądało na zbiór dowcipów. Baśnie o przestrzeni i czasie? O tym co tutaj i co gdzie indziej? O wczoraj i o zawsze?
Historie przemyślane, wypracowane, stworzone po to, by pomagać żyć, a czasem umrzeć. Często nas zdumiewają, rozśmieszają i w ten sposób rozbudzają naszą czujność, ale także rozbrajają nas. Kto się śmieje, ten łatwiej godzi się z tym co nie do przyjęcia, a nawet bezczelne, tajemnicze.
Te opowieści włóczą się po ulicach, zwłaszcza nocami. W pozornym dobrobycie stanowią nieoczekiwany element zaciekawienia, niepokoju. Dotykają z wdziękiem wszystkich punktów ludzkich niepewności, niczym iskry latające wokół jednego ogniska. Wydaje mi się, że w pełni zasługują na nazwę „baśni filozoficznych”.
R. Tekieli : Zmanipuluję cię, kochanie. Książka „Zmanipuluję cię, kochanie” poświęcona jest współczesnym zagrożeniom duchowym. Tekieli, opierając się na konkretnych przypadkach, ukazuje mechanizmy manipulacji. Przestrzega przed wieloma niebezpieczeństwami czyhającymi na osoby mające poczucie zagubienia, szukające dróg rozwoju wewnętrznego lub zainteresowane medycyną naturalną. Wśród wymienianych przez niego zagrożeń znalazły się: sekty, akupresura, akupunktura, amulety, astrologia, bioenergoterapia, biorezonans, chiromancja, channeling, death metal, doskonalenie umysłu, eurytmia, ezoteryzm, feng shui, fotograficzne czytanie, gry komputerowe, Harry Potter, hatha joga, metoda Hellingera, hipnoza, homeopatia, horoskopy, Huna, irydologia, religia Jedi, joga, karate, kung fu, magia, medytacja transcendentalna, muzyka gotycka, muzyka relaksacyjna, New Age, NLP, numerologia, odmienne stany wiadomości, okultyzm, OOBE, pierścień Atlantów, pozytywne myślenie, radiestezja, rastafarianizm, rebirthing, reiki, reinkarnacja, RPG, runy, metoda Silvy, satanizm, SITA, wiara w sny, spirytyzm, superlearning, synchronizacja półkul mózgu, świadome śnienie, świeccy egzorcyści, tarot, muzyka techno, trash metal, uwolnienia egipskie, wahadełko, WITCH, wróżbiarstwo, wywoływanie duchów.
B. Fabiani : Dalsze gawędy o sztuce. Bożena Fabiani, historyk, pedagog i popularyzatorka historii kultury, wprowadza nas w czasy i świat ludzi, którzy w XVII wieku tworzyli sztukę. Wskrzesza zabijakę Caravaggia, nieokrzesanego Gentileschiego, czarodzieja światła Rembrandta i opowiada o nich tak, jakby to byli jej dobrzy znajomi. Pokazuje jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów, zastanawia się, czy talent i charakter idą w parze, czy artysta był swobodny w swej twórczości i czy był szczęśliwy w życiu… Bogactwo materiału jest imponujące! Autorka pisze przy tym z taką werwą, że bez reszty wciąga Czytelnika w swoją opowieść. I chociaż gawędy te dotyczą tylko wybranych i ulubionych artystów Autorki, to niewątpliwie mogą zachęcić Czytelnika do podjęcia dalszych poszukiwań na własną rękę. Dalsze gawędy o sztuce. XVII wiek są dostępne również jako audiobook w autorskiej interpretacji Bożeny Fabiani. Bożena Fabiani ? historyk, nauczyciel akademicki, autorka licznych publikacji, tłumaczka, poetka. Od lat popularyzuje wiedzę o sztuce w Programie II Polskiego Radia w cyklu audycji redaktor Ewy Prządki W stronę sztuki.
W. Radziwinowicz : Gogol w czasach Google’a. To wybór tekstów – reportaży, korespondencji, felietonów, notek – dziennikarza „Gazety” z lat 1998 – 2012. Książka Radziwinowicza jest jedynym w swoim rodzaju, unikatowym we współczesnej literaturze faktu zapisem przemian w Rosji od schyłku epoki Jelcynowskiej do chwili obecnej. Różnorodna gatunkowo, znakomita pod względem warsztatowym, świadcząca o niezwykłym zmyśle obserwacyjnym i ogromnej wiedzy autora.
Opowieści zabawne czy wzruszające, jakby żywcem wyjęte z Gogola lub Czechowa, sąsiadują w niej z historiami porażającymi tragizmem i okrucieństwem. Rosja w książce Radziwinowicza jest piękna i straszna, pełna sprzeczności i skrajności: to kraj ludzi szlachetnych i odważnych, ale też miejsce, w którym od czasów carskich filarami systemu są złodziejstwo i korupcja. Kraj, w którym bizantyjskie bogactwo nielicznych zderza się z nędzą milionów, kraj przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa człowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów.
Od czasów klasycznych „Listów z Rosji” markiza Astolphe’a de Custine to jeden z najciekawszych literackich opisów tego kraju i jego mieszkańców.
O autorze: WACŁAW RADZIWINOWICZ – jeden z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Moskwie, stworzył obraz Rosji rozpiętej między wciąż żywymi absurdami rodem z Gogola i Czechowa a nieznośnym dziedzictwem człowieka sowieckiego. Kraju, jak mówią sami Rosjanie, o historii nieprzewidywalnej, kraju przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa człowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów.
Opisy ze strony www.merlin.pl