Nowości w Bibliotece luty 2015

W. Lada : Terroryści polscy.
Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich “terrorystami”. Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści. Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Równie sprawnie walczyli słowem co rewolwerem czy dynamitem. W Warszawie, Berlinie, Paryżu i Londynie – wszędzie pozostawali o krok przed carską Ochraną. Każdego dnia robili wszystko, by dać Polakom nadzieję na niepodległość.
Byli wśród nich wielcy bohaterowie. Byli wielcy patrioci. Byli też wieczni żołnierze, gotowi do najgorszych aktów terroru w imię wielkiej idei. O wielu historia zapomniała. Inni stworzyli elitę II Rzeczpospolitej. Ale czy ktokolwiek pamięta, że wcześniej byli terrorystami?

T. Anderson : Chleb i proch. Wędrówka przez góry Gruzji.
“Chleb i proch. Wędrówka przez góry Gruzji” to pasjonująca relacja z podróży, ale też opis skomplikowanej historii niezwykłego regionu. Latem 1998 roku Tony Anderson – redaktor i nauczyciel angielskiego – wyruszył do Gruzji, by dotrzeć do zapomnianych i niedostępnych plemion: Chewsurów, Tuszynów, Raczów, Megrelów i Swanów. Chciał poznać dawne wierzenia i obyczaje, doskonale zachowane mimo wieloletniej niszczącej polityki władz komunistycznych oraz zawirowań i niepokojów politycznych po upadku Związku Radzieckiego. Opowiadając o swojej wyprawie, Tony Anderson wspomina również relacje innych podróżników. Pisze też o wojnie domowej, która ogarnęła kraj na początku lat dziewięćdziesiątych i o przejęciu władzy przez Eduarda Szewardnadze. Z książki “Chleb i proch” wyłania się fascynujący obraz Gruzji – mimo że doświadczona przez los, okazuje się ekscytująca i pełna życia. Choć jej dzieje sięgają w przeszłość głębiej niż historia wielu innych państw europejskich, zachowała młodzieńczą energię i żywiołowość.

J. W. Góra : Znaczy ksiądz.
Ojciec Góra znowu zaskakuje i zdumiewa.
Boży wariat i charyzmatyczny wizjoner. Organizator spotkań nad Lednicą. Nieuleczalnie chory na “chorobę papieską”. W szczerej rozmowie nie przebiera w słowach, mówi wprost o:

• młodzieży, której kazał “zjeżdżać”

• swoim ojcostwie “niechcianych dzieci”
  • przełożonych, którzy pomagali i przeszkadzali
  • cudach Jana Pawła II, których doświadczył
  • swoim cierpieniu i samotności
  • konieczności odnalezienia nowego sposobu przekazywania wiary
  • wielkich planach na przyszłość
    Jan Wojciech Góra OP urodzony 8 lutego 1948 w Prudniku, dominikanin (Zakon Braci Kaznodziejów), doktor teologii, rekolekcjonista, twórca i animator ośrodków na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą, organizator corocznych spotkań młodzieży nad Lednicą. W latach 1987-2012 duszpasterz akademicki w Poznaniu, twórca Domu Świętego Jacka – ośrodka duszpasterskiego na górze Jamna, gdzie wybudował sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.
    Propagator idei “Małych Ojczyzn”, organizator konkursów literackich im. Romana Brandstaettera, współpracownik wielu pism oraz wydawnictw katolickich i kulturalnych, autor kilkudziesięciu książek i cykli felietonów.

E. Cherezińska : Niewidzialna korona.
Po dwustu latach bezkrólewia, gdy nad Polską ciążyła klątwa Wielkiego Rozbicia, Przemysłowi II udało się odzyskać królewską koronę. I po ledwie siedmiu miesiącach padł ofiarą królobójstwa. Do wyścigu o polski tron ruszyło trzech kandydatów – prawy i mściwy Henryk głogowski; bogaty i szalony czeski król Vaclav II. I Władysław Łokietek. Karzeł? Książę zagonowy? Wieczny chłopiec, który działa nim pomyśli? Pierwszą rundę wygrał najsilniejszy – Vaclav Przemyślida rozprawiczył piastowski tron stając się naszym pierwszym obcym władcą. Na Łokietka nie mogli patrzeć nawet jego najwierniejsi. Został księciem wyklętym i wygnanym z kraju. Ale po kilku latach powrócił i pociągnął za sobą już nie możnych, ale tworzący się na naszych oczach naród. Podjął walkę nawet z żelaznymi braćmi, Krzyżakami. I znów wygrał Królestwo.

C. Thubron : Góra w Tybecie.
Kajlas – góra w Tybecie, nigdy niezdobyty sześciotysięcznik, najświętszy ze wszystkich szczytów świata. Wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępny i nie całkiem realny. Jest czczony przez jedną piątą ludzkości. Pielgrzymują do niego wyznawcy hinduizmu, buddyzmu, dżinizmu i bonu. Według najstarszych wierzeń wiruje niczym wrzeciono, oś wszelkiego stworzenia, wznosi się nieskończenie wysoko do pałacu Brahmy, stwórcy Wszechświata. Równie głęboko schodzi w głąb ziemi. Z jego podnóży wypływają cztery wielkie rzeki – Indus, Brahmaputra, Ganges i Satladź. Nieopodal połyskują dwa święte jeziora: Manasarowar i Rakshastal. Mówi się, że okrążenie góry Kajlas wymazuje grzechy całego życia…
“Góra w Tybecie. Pielgrzymka na święty szczyt” to relacja z niezwykłej wyprawy, wykraczającej poza wymiar fizyczny. Po śmierci matki Colin Thubron, brytyjski pisarz podróżnik, wyrusza wraz z dwoma przewodnikami w żmudną wędrówkę z Nepalu poprzez wyżyny Tybetu aż do magicznych jezior u podnóży świętej góry. Odwiedzi odcięte od świata wioski, rozpadające się klasztory, zakątki olśniewające pięknem nieujarzmionej przyrody. Idzie, by poznać historię tego pielgrzymkowego szlaku, ale też by rozmyślać w samotności. Jednocześnie odbywa podróż w przeszłość, z czułością wspominając swoich bliskich i rozważając tajemnicę śmierci.
Książka “Góra w Tybecie. Pielgrzymka na święty szczyt” znalazła się w finale Nagrody im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej 2012 roku.

Opisy ze strony merlin.pl