MAJ 2015
P. Theroux : Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny.
J. Goodall : Mądrość i cuda świata roślin.
Jane Goodall zmieniła nasze spojrzenie na naturę. Zasiać nadzieję to zdumiewająca opowieść o cudach królestwa roślin. O komunikacji między roślinami i o pewnych nasionach, uśpionych przez tysiące lat, które nagle kiełkują. O botanikach i przyrodnikach, którzy czasem ryzykują życie, by ratować zagrożone rośliny i lasy.
Jane Goodall (ur. 1934) wygłasza wykłady na całym świecie. Jest wysłannikiem pokoju ONZ, założycielką Jane Goodall Institute, globalnej organizacji non profit, która wspiera zaangażowane i świadome działania na rzecz poprawy środowiska życia wszystkich żywych istot. Otrzymała dziesiątki wyróżnień i nagród.
J. Sweeney : Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu.
Wybitny brytyjski reporter udaje się do państwa, w którym Orwellowski Rok 1984 stał się rzeczywistością. Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu to relacja z miejsca, w którym wolność słowa jest iluzją, a jedno nieopatrznie wypowiedziane zdanie może skończyć się wysłaniem do obozu koncentracyjnego. Sąsiad, członek rodziny, kolega z pracy – nie wiadomo, kto jest szpiegiem uważnie obserwującym wszelkie przejawy nielojalności i najmniejsze oznaki niezadowolenia.
Mieszkańcom mówi się, że Korea Północna jest najwspanialszym miejscem na świecie. Reżim całkowicie kontroluje przepływ informacji, zalewając kraj nieustającą, wydobywającą się ze wszechobecnych głośników propagandą. Trzeba bić pokłony przed Wielkim Wodzem Kim Ir Senem oraz jego synem, generalissimusem Kim Dzong Ilem. Musisz oddawać hołd zmarłym, a potem sławić żyjących – Najwyższego Przywódcę, Kim Dzong Una. Wielki Brat czuwa…
M. Barghouti : Jestem stamtąd, jestem stąd.
Jestem stamtąd, jestem stąd to przejmujący zapis zesłania. Swobodnie wędrując w czasie między latami dziewięćdziesiątymi a teraźniejszością, Barghouti pisze o palestyńskiej historii i życiu codziennym. Mimo bolesnego tematu jego przejrzysta i wyrazista proza jest pełna życia i humoru. Można odnaleźć w niej szczęście z drobnych radości, które ratują w chwilach rozpaczy i zagrożenia. Jerozolima, Ramallah i rodzinne Dajr Ghassana są tłem tragicznego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Czułe i uważne spojrzenie autora sprawia, że czytelnika przejmuje groza, gniew i smutek.
Jestem stamtąd, jestem stąd to książka, której przeznaczeniem jest dołączyć do grona klasyki.
R. Navai : Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie.
Poruszająca książka wybitnej dziennikarki pochodzenia irańskiego, kreśląca zaskakujący obraz niezwykłego miasta i jego mieszkańców. Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie zabiera nas w wędrówkę po Waliasr – głównej arterii stolicy Iranu i najdłuższej ulicy na Bliskim Wschodzie. Ukazuje jej architekturę, kulturę i historię, odkrywa przed nami jej duszę. Jednak osiem postaci – w tym zabójca, aktorka filmów pornograficznych, podstarzała lwica salonowa i przemytnik broni – zaprowadzi nas dalej, w ukryte zakamarki Teheranu. Miasta, w którym aby żyć, trzeba kłamać i to po mistrzowsku. Tu starzy i młodzi udają trzeźwych, choć wielu jest uzależnionych od narkotyków, dziewczyny zszywają sobie błony dziewicze, aby w noc poślubną nie okryć siebie i rodziny hańbą, mężczyźni biorą chwilowe śluby, aby seks był zgodny z prawem. Wszyscy tworzą pozory. Szczerość to w Teheranie akt najwyższego zaufania albo bezgranicznej desperacji.
Miasto kłamstw. Cała prawda o Teheranie łączy wątki kryminalne i polityczne, seks i zaskoczenie. Historie bohaterów do głębi poruszają i stanowią niezwykły dokument codzienności i tragicznych losów mieszkańców największego miasta Iranu.
Opisy ze strony www.merlin.pl