Nowości w Bibliotece marzec 2015

B. Cywiński : Dzieje Narodów Europy Wschodniej.

Tematem tej książki są dzieje polityczne kultur Europy Wschodniej. Było ich wiele. Przed kilkuset laty jedna z nich – rosyjska – wydała z siebie organizm polityczny, który – rosnąc niepomiernie – nabrał cech imperialnych i władczych. Jego wielokierunkowa dynamika obróciła się przede wszystkim na zachód i w swym pochodzie ku centrum Europy poczęła niszczyć stojące na jej drodze społeczności i ich kultury. Pasjonuje mnie to, co w Rosji jest zagadką, a więc pytaniem dostępnym empirycznemu badaniu sytuacji i racjonalnej analizie uzyskanych tą drogą wyników. A zagadkę, skomplikowaną i wielowarstwową, stanowi w Rosji bardzo wiele. Chcę zrozumieć rosyjskie imperium, a więc muszę wiedzieć, czym jest rosyjskie państwo, rosyjska władza i społeczność Rosjan. Pytając o tę społeczność, muszę pytać o rosyjską kulturę, mentalność, bogactwo rosyjskich wartości, o wiarę, o wizję Boga i wizję człowieka i świata. Rozpoznanie własnych tożsamości – osobistych i zbiorowych – jest mądrością, którą czerpie się z kultury. Czasem bywa to trudne i czasochłonne, innym razem boli i odbiera spokój, zawsze jednak wzbogaca widzenie samego siebie oraz otaczającego świata i wskazuje sens możliwych działań.

A. Herbich : Dziewczyny z Powstania.
Przejmująca książka o Powstaniu Warszawskim widzianym oczami kobiet. Sanitariuszki, łączniczki, które chwyciły za broń i matki zmuszone walczyć o przetrwanie swoje i swoich dzieci… Wszystkie wykazały się heroizmem nie mniejszym niż mężczyźni.
Dziewczyny z Powstania przez 63 dni walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały zabitych. Mężczyźni poszli na barykady, one musiały radzić sobie same w obliczu dramatycznych dylematów. Kupić coś, żeby włożyć do garnka czy zdobyć bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? 1 sierpnia 1944 roku było ich w Warszawie pół miliona. Organizowały szpitale, zajmowały się rannymi, zdobywały jedzenie. A przy tym starały się dbać o swój wygląd, bo mimo wszystko trzeba było jakoś żyć…
Panienka z dobrego domu, która w myślach powtarzała: „Boże, spraw, abym wytrzymała tortury”. Matka, która urodziła tuż przed godziną „W” i co dnia kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. Dziewczyny z Powstania… Usłysz ich głos.

F. Jaworski : Lwów stary i wczorajszy.
Lwów to miasto osobliwe – zjawisko swoiste. ( … ) Słynna z karnawału i kontraktów nadpełtwiańska Europa przedstawiała sobą właściwie miniaturową Amerykę, gdzie stapiały się rozmaite rasy i narodowości od Greków i Ormian aż do Anglików i Szkotów. Obcokrajowców przyciągał duch miasta, kalejdoskop kultur, dech ziemi. Zamarstynów i Kleparów, Łyczaków, Kajzerwald i Kulpark – już same nazwy dzielnic z daleka wzywają i wabią. Lwowa zawsze było pełno. Lwów stary i dzisiejszy to zbiór esejów i szkiców z przeszłości Lwowa.to już słów. Autorem tych szkiców jest Andrzej Jaworski dziennikarz, publicysta i pisarz. Jednak z zamiłowania najbardziej historyk Lwowa. Był jednym z założycieli Towarzystwo Miłośników Przeszłości Lwowa oraz Biblioteki Lwowskiej, piśmie w którym Towarzystwo publikował swoje prace historyczne.

N. Lewis : Neapol ’44. Pamiętnik oficera wywiadu okupowanych Włoch.
Norman Lewis trafił do Włoch jako oficer komórki brytyjskiego wywiadu dołączonej do sztabu Amerykańskiej Piątej Armii. Młody Brytyjczyk nie spodziewał się, że rok później będzie wyjeżdżał z dziennikiem pełnym wspomnień o niezwykłym mieście i jego mieszkańcach.
Kiedy Lewis przybył do Neapolu, sytuacja – podobnie jak w reszcie kraju – poważnie się komplikowała. Kampania włoska trwała, Mussolini nie zamierzał się poddać, alianci wszędzie tropili faszystów, a cywile musieli zmierzyć się z problemami wojennej codzienności. Brakowało żywności, mafia rosła w siłę, a czarny rynek był jedynym ratunkiem dla głodnego miasta. Jednak neapolitańczycy, dla których jedzenie było ważniejsze nawet od miłości, wykazywali niezwykłą zdolność radzenia sobie w każdej sytuacji. W dniach poprzedzających wyzwolenie wyjedli wszystkie tropikalne ryby z miejskiego akwarium, a kiedy w nielegalnym obrocie pojawił się makaron, zorganizowali wyścigi w jedzeniu spaghetti.
Dziennik z rocznego pobytu młodego Anglika w Italii to galeria nietuzinkowych postaci i zapis niezwykłych zdarzeń z miasta, w którym ludzie pomimo wojny i okupacji żyli pełnią życia.

C. De Stefano : Oriana Fallaci. Portret kobiety
Znakomita biografia na podstawie niepublikowanych dotąd materiałów! Oriana Fallaci Kobieta, która przeprowadziła historyczny wywiad z Lechem Wałęsą. Przebojem weszła do świata dziennikarstwa, zdominowanego przez mężczyzn. Odkryła Amerykę lat 50., zaprzyjaźniła się z gwiazdami Hollywood i kosmonautami z bazy NASA. W latach 60. zamieszkała w Nowym Jorku, żeby być stale w centrum świata informacji. W 1967 roku jako jedyna włoska dziennikarka pojechała do Wietnamu, by wreszcie pisać o polityce na swój sposób. Stawiła czoła najpotężniejszemu człowiekowi tamtej epoki, Kissingerowi. „Orianę Fallaci wielu pamięta z ostrej krytyki jakiej poddała islam w książce Wściekłość i duma tuż po ataku z 11 września 2001, całkowicie marginalizując jej międzynarodową karierę dziennikarską, powieści czy kampanie na rzecz kobiet. Dzięki dokumentom jej spadkobierców, Cristina De Stefano zrekonstruowała obszerną biografię Oriany”.
„L’Espresso”