Nowości w Bibliotece październik 2012

N. Vujicic : Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Uważasz, że nie uda ci się zrealizować twoich marzeń? Wszędzie widzisz piętrzące się trudności? Szukasz pretekstów, by wycofać się z życia? Przykład Nicka Vujicica pokazuje, że ograniczają nas wyłącznie nasze własne przekonania. Urodził się z fokomelią, rzadką wadą rozwojową polegającą na braku kończyn. Taka niepełnosprawność wydaje się przekreślać szanse na szczęście i satysfakcjonującą pracę. Jednak Nick Vujicic nie od urodzenia był optymistą. Doświadczył też fazy buntu, depresji, mocował się z losem i Bogiem. Myślał o samobójstwie. Dzięki wierze i heroicznej pracy nad sobą przeżył niezwykłą wewnętrzną przemianę. Teraz pomaga milionom ludzi na całym świecie. Sprawia, że nabierają zaufania do własnego potencjału i uczą się w pełni korzystać ze wspaniałych możliwości, jakie niesie życie. Po lekturze książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” zaczynamy inaczej rozumieć słowo niepełnosprawność”.

M. Olszańska : Dziecko gwiazd Atlantyda.

Michalina Olszańska ma 16 lat, jest utalentowaną skrzypaczką, uczennicą elitarnej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pisze i komponuje piosenki, które też sama wykonuje. Napisała sześć powieści, z których za najważniejszą uważa Dziecko Gwiazd Atlantydę, która powstała, gdy autorka miała 14 lat. Akcja książki dzieje się w położonym na wyspie mitycznym królestwie Atlantydy, a jej bohaterką jest szesnastoletnia księżniczka Meihna, wyobcowana, wychowywana z dala od normalnego życia arystokratka. Wyspę czeka nieuchronna zagłada. Może ją ocalić jedynie mag. Meihna wyrusza na jego poszukiwanie. Po drodze czekają ją rozliczne przygody i spotkania z niesamowitymi stworzeniami. Odnajdzie też prawdziwą miłość. Dziecko Gwiazd Atlantyda ujawnia niezwykły talent literacki młodziutkiej autorki. Wróżymy jej wielką karierę na miarę Christophera Paoliniego, twórcy trylogii fantasy Eragon.

S. Koper : Chorwacja. Przewodnik historyczny.

O trudnej historii, jedzeniu i piciu. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka zapoznająca czytelnika z dziejami ziem chorwackich. Nie jest to klasyczny przewodnik, to zbiór szkiców historycznych, poświęconych poszczególnym punktom na turystycznej mapie tego kraju. Autor przedstawia największe atrakcje Chorwacji poprzez ich historię, kulturę i dzień dzisiejszy. Nie mogło oczywiście zabraknąć stolicy kraju, Puli, Zadaru, Splitu, Hvaru i Dubrownika. Ale również fantastycznych miejsc krajobrazowych jak Plitvickie Jeziora, wodospady Krka czy wyspa Rab. W kolejnych rozdziałach poznajemy historię Greków, Rzymian i Habsburgów na wybrzeżu Adriatyku, ale również Jugosławię Józefa Broz Tito i krwawą wojnę z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. To obowiązkowa lektura dla polskiego turysty w Chorwacji.

M. Jergović : Ojciec.

Ojciec to „mała historia” pewnego czasu i zwykłych ludzi, którzy ten czas przeżyli. Ta niezwykła książka, różniąca się od wszystkiego, co Jergović napisał do tej pory, mówi o narodowych i prywatnych zdradach, o bliskości, murze, który powstaje pomiędzy ojcem a synem, o wybaczeniu i o tym, co niewybaczalne. Ojciec przypomina zabieg chirurgiczny, który autor przeprowadza sam na sobie. Bez znieczulenia.

M. Zagańczyk : Cyprysy i topole.

„Kolejny po „Drodze do Sieny” zbiór szkiców będących rodzajem pielgrzymek do miejsc, w których mieszkali, lub z
którymi związani byli bliscy autorowi malarze i pisarze. Siłą tej książki jest wiedza o przedmiocie, czarem – czuły opis.” Julia Hartwig Wśród miejsc wyróżnionych znalazły się: Asolo, Berlin, Byszewy, Dolina Orcii, Ferrara, Florencja, Inflanty, Korsyka, Kreta, Piza, Rzędziny, Wenecja…