Nowości w Bibliotece październik 2014

S. Koper : Sławne pary PRL.

Kolejna – po „Kobietach władzy PRL” i „Życiu artystek w PRL” – książka z bestsellerowej serii o elitach komunistycznej Polski. W tomie „Sławne pary PRL” sportretowani zostali ludzie ze świata kultury i sztuki, między innymi znany na całym świecie jazzman Krzysztof Komeda ze swoją muzą – żoną Zofią, zmysłowa aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik wraz z pisarzem Stanisławem Dygatem, Halina Mikołajska i Marian Brandys, a także Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski. Na kartach książki pojawiają się również politycy, jak Piotr Jaroszewicz, premier PRL w latach 1970-1980, który poślubił dziennikarkę Alicję Solską. Sławomir Koper, przytaczając liczne ciekawostki i anegdoty, przenosi czytelnika w te nie tak odległe czasy. Z zaciekawieniem śledzimy losy sławnych par.

P. Srokowski : Autostopem przez życie.
Czy trzeba mieć miliony, żeby podróżować po świecie? Niekoniecznie. Czasami wystarczy wielka pasja, odwaga i konsekwencja. Z Autorem przemierzamy autostopem 26000 kilometrów z Gdańska przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos, Tajlandię aż do Birmy. W tym czasie kazachskiej rodzinie pomagamy przy budowie jurty, uczestniczymy w lekcjach angielskiego w sierocińcu w Tajlandii, uciekamy też przed uzbrojonymi Laotańczykami. To tylko niektóre z licznych, niekiedy zwariowanych przygód Autora. Jeśli nadarza się okazja to nawet skaczemy na bungee. Podczas tej podróży, trwającej ponad 3 miesiące, Autor nie zapomina też o najciekawszych zabytkach znajdujących się na trasie, takich jak: moskiewski Kreml, Wielki Mur Chiński, Terakotowa Armia, czy świątynie w Pagan. Udziela też wielu wskazówek wszystkim tym, którzy chcieliby odbyć podobną podróż. Książka przepojona jest pozytywną energią, którą Autor zaraża Czytelnika.

B. Wachowicz : Siedziby wielkich Polaków.
Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw – barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja – ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni – Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic – Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza – Zaosie, Nowogródek, jezioro Świteź, Ziemię Wielkopolską – „Chrzestną Matkę Pana Tadeusza”, Opinogórę – romantyczną siedzibę Krasińskich, miejscowość Suchą na Podlasiu, gdzie urodził się wielki filozof europejskiej sławy – August Cieszkowski, Żelazową Wolę – miejsce narodzin Chopina, Korczew na Podlasiu, o którym marzył Norwid, Lubelski dworek Wincentego Pola – autora „Pieśni o ziemi naszej” i Romanów, gdzie „zostało serce” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Następne Podróże – które ukażą się jeszcze w tym roku – zawiodą nas m.in. do Woli Okrzejskiej i Oblęgorka, do Harendy, Bronowic i Stawiska. Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki. Barbara Wachowicz – autorka książek, wystaw, spektakli, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Wielkim Polakom. Obdarzona tytułem ?Pisarki losu polskiego?, laureatka wielu nagród, a wśród nich ? Polskiego Nobla ? TOTUS, ?Orderu Uśmiechu? przyznanego przez młodzież z motywacją: ?To dzięki niej zstępują z piedestału bohaterowie narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi?. Wybrana przez American Biographical Institute do grona Great Women of the 21th Century.

Z. Pawlak, J. A. Wlazło : Pęknięte miasto Biesłan.
Historia największego i najbardziej okrutnego ataku terrorystycznego w Europie. W 2004 roku w biesłańskiej szkole zginęły 334 osoby, z czego połowa to dzieci. Pęknięte miasto. Biesłan opowiada o tragedii, która dotknęła mieszkańców niewielkiego miasta u podnóży gór Kaukazu. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole… Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było w Biesłanie radosnym świętem. Jak w całej Federacji Rosyjskiej obchodzi się wtedy Dzień Wiedzy. Wszyscy idą do szkoły odświętnie ubrani, są balony, piękne kolorowe kokardy. Uczniom towarzyszą rodziny. W 2004 roku było inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani terroryści. Wszystko mieli starannie przygotowane – broń ukrytą w budynku, na zewnątrz zorganizowane stanowiska snajperskie. Na placu szkolnym padły pierwsze strzały i rozpoczęła się biesłańska gehenna… Pęknięte miasto. Biesłan to książka, która powstała na podstawie opowieści i rozmów z mieszkańcami miasta przeprowadzonych przez Zbigniewa Pawlaka. Autor do Północnej Osetii dotarł wkrótce po zamachu, mimo trudności jakie władze rosyjskie robiły dziennikarzom i wszystkim osobom starającym się poznać prawdę o wydarzeniach. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się życie ludzi i dotkniętego tragedią miasta.

M. Szabłowska, K. Szewczyk : Ludzkie gadanie.
Jakie były początki pracy Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka w radiu?
Kto chodził do przedszkola z Marylą Rodowicz?
Jak to się stało, że na prywatce u Marii Szabłowskiej pojawił się słynny zespół THE ANIMALS?
Kto sprzedawał lalki Barbie w swoim garażu?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce najbardziej rozpoznawalnego duetu polskiej telewizji. Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk towarzyszyli narodzinom polskiego bigbitu i zarażali Polaków miłością do rock and rolla. Jednocześnie próbowali poradzić sobie w trudnej i absurdalnej rzeczywistości Polski Ludowej. Ich książka to barwna i nostalgiczna opowieść o czasach minionych – o szalonych prywatkach i wielkich gwiazdach, a także o modzie ulicy i pustych sklepowych półkach.

Opisy ze strony www.merlin.pl