Nowości w Bibliotece sierpień 2013

C. Thubron : Cień jedwabnego szlaku.

Jedwabny Szlak. Już sama nazwa podsuwa wyobraźni romantyczno-awanturnicze obrazy. Droga, którą wędrowali dawni kupcy, wioząc drogie materie i przyprawy, z wraz z nimi wędrowały idee i wynalazki. Trasa wiodąca przez kilkanaście krajów – marzenie chyba każdego podróżnika. A na pewno Colina Thubrona, gdyż Jedwabny Szlak biegnie przez tereny szczególnie mu bliskie: Bliski iDaleki Wschód, Rosję, dawne republiki radzieckie. Podróż zaczyna się w Xi’an, sercu Chin, gdzie spoczywa Żółty Cesarz, protoplasta Chińczyków, wynalazca pisma, muzyki, matematyki i jedwabiu. Dalej prowadzi przez góry środkowej Azji, północny Afganistan, Iran, aż do tureckiego portu w Antiochii. Łącznie to ponad jedenaście tysięcy kilometrów przebytych w ciągu ośmiu miesięcy – autostopem, autobusami, ciężarówkami, a nawet na wielbłądzie. Ale Cień Jedwabnego Szlaku to nie tylko opis podróży, fascynujące krajobrazy, interesujące rozmowy – to również niezwykle wnikliwe obserwacje zmian zachodzących w dzisiejszej Azji. To opowieść o rewolucji ekonomicznej w Chinach, o rozpadzie tożsamości, o zepchniętych na margines mniejszościach. To piękna i ważna relacja ze współczesnej podróży tym starożytnym szlakiem.

J. Gimlette : Dzikie wybrzeże.

Gujana. Kraina tysiąca rzek, zachłannej dżungli, zapomnianych plemion. Dzikie Wybrzeże. Lepiej podróżować jedynie wąskim pasem brzegowym – z każdym kilometrem w głąb lądu rośnie ryzyko złapania egzotycznej choroby, można też zostać rozszarpanym przez dzikie zwierzęta lub wciągniętym w grząskie bagna. Ale to także zachwycający świat fosforyzującej zieleni oraz nieodkrytych gatunków fauny i flory. Niewiarygodne piękno i dziki charakter tych terenów oraz wspomnienia o przodku, któremu marzyło się cukrowe królestwo na wybrzeżu Gujany, pchnęły Johna Gimlette’a na wyprawę skrajem Ameryki Południowej. Ta trwająca trzy miesiące podróż zaprowadziła go do kryjówek zbiegłych niewolników, do kolonii karnych i odległych indiańskich wiosek, a także do utopijnej osady sekty Świątynia Ludu, gdzie w 1978 roku ponad dziewięciuset Amerykanów popełniło zbiorowe samobójstwo. Gimlette spotyka na swojej drodze mnóstwo niezwykłych postaci: rebeliantów, poszukiwaczy złota, zbójników i szamanów. „Dzikie Wybrzeże” to porywająca opowieść o wyprawie do jednego z najpiękniejszych, najbardziej nieprzyjaznych i najmniej zbadanych zakątków współczesnego świata.

J. P. Gelardi : Niezwykłe kobiety Romanowów.

Między początkiem lat 50. XIX wieku a końcem lat 20. XX wieku Rosja przeszła potężną transformację, a świetność imperium carów ustąpiła miejsca chaosowi rewolucji, z której wyłonił się Związek Radziecki. W oku cyklonu znalazły się cztery kobiety z carskiej dynastii: Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna, od urodzenia należały do rodu Romanowów, cechowały je siła charakteru i altruistyczne usposobienie. Maria Fiodorowna, matka nieszczęsnego cara Mikołaja II, choć doskonale spełniała obowiązki wielkiej cesarzowej, w głębi duszy zawsze drżała o własne dzieci. Maria Pawłowna zaś, ambitna i uparta, była wieloletnią rywalką carycy Aleksandry, zabitej przez bolszewików. Kobiety te, słynące ze swej urody i elegancji, bogactwa i potęgi, rozkoszowały się przywilejami i wiodły życie w luksusie niemającym sobie równych. Wszystko zmieniła rewolucja. Pamiętniki i listy ludzi tamtych czasów oraz samych bohaterek stanowią niezwykłe świadectwo dramatów politycznych i osobistych, które stały się udziałem niezwykłych kobiet Romanowów.

F. Springer : Źle urodzone : reportaże o architekturze PRL

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam Ikony architektury modernistycznej czasów PRLu. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? […]. Jak pisze autor, „książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego
modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał”.

J. Sałyga : Chustka.

Przejmująca opowieść o chorobie i rodzącej się miłości, wzruszający zapis odchodzenia i żegnania się z ukochanym dzieckiem… Książka „Chustka” powstała na podstawie popularnego bloga, który Joanna Sałyga pisała przez ponad dwa lata dla swojego synka. Kiedy zachorowała na raka żołądka, miała 34 lata. Zaledwie cztery miesiące wcześniej zakochała się ze wzajemnością. Choć choroba okazała się nieubłagana, Joanna swoje ostatnie chwile chciała przeżyć w całej pełni. Blog jest opisem jej heroicznej walki z nowotworem i zarazem prezentem dla syna, aby wiedział, jak bardzo go kochała. Znajdziemy tu także wskazówki, jak radzić sobie z chorobą, gdzie udać się po pomoc. Joanna stara się też uświadomić zdrowym, jak kruche jest życie. Blog do dzisiaj cieszy się dużą popularnością (8 mln wyświetleń). Jego autorka związana była z fundacją Rak’n’Roll. Mąż Joanny Piotr Sałyga wraz z jej przyjaciółmi założył Fundację CHUSTKA, która ma walczyć o to, by polskie prawo nie skazywało cierpiących na niepotrzebny ból. Ważna i piękna książka, wobec której nie można przejść obojętnie.