57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Nowości w Bibliotece sierpień 2015

M. Mederska, P. Mederski : Atlas dzikich kwiatów.
Jadalne kwiaty mogą stać się nie tylko piękną i pachnącą dekoracją codziennych potraw, ale również zainspirować do poszukiwania nowych przepisów kulinarnych, z których potrawy dobroczynnie wpłyną na nasze zdrowie. W książce zamieszczono fotografie 120 dzikich kwiatów oraz opisy ich występowania, cech, a przede wszystkim ich zastosowanie lecznicze i kulinarne. W atlasie uwzględniono zarówno rośliny popularne, które możemy zebrać na każdej łące, jak i te mniej znane, wykazujące szczególne wartości.
Choć w kulturze popularnej większą sławę zdobyli Apacze, Siuksowie czy Szejeni, to Komancze, znakomici jeźdźcy i genialni wojownicy, stworzyli najpotężniejsze indiańskie imperium w Ameryce Północnej, powstrzymali hiszpański napór z Meksyku i francuską ekspansję z Luizjany. Przez kilkadziesiąt lat prowadzili wojnę z białymi Amerykanami, opierając się ich kolonizacji. Historia zapamiętała Komanczów przede wszystkich jako okrutnych najeźdźców i łupieżców, jednak Gwynne rysuje znacznie bardziej złożony i bogaty obraz tego ludu.

Imperium księżyca w pełni to nie tylko porywający opis dziejów Komanczów; to także szereg znacznie bardziej intymnych historii – Ranalda Slidella Mackenziego, wybitnego przywódcy wojskowego, najbardziej bezwzględnego i skutecznego przeciwnika Indian, Cynthii Ann Parker, słynnej białej squaw, która porwana w dzieciństwie przez Indian, zakochała się potem w jednym z nich, urodziła mu dzieci i nigdy nie pogodziła się z tym, że zmuszono ją do powrotu do świata białego człowieka, a wreszcie Quanaha Parkera, jej syna, jedynego Głównego Wodza Komanczów, być może najbardziej fascynującego człowieka, który kiedykolwiek przemierzał Wielkie Równiny.

J. Roth : Cichy pucz.
Cichy pucz to bardzo dobrze udokumentowana analiza mechanizmów stopniowego odbierania władzy państwom narodowym w Europie. Pod pretekstem przezwyciężania kryzysu gospodarczego i polityki oszczędnościowej europejski model społeczny ulega bowiem destrukcji.
Celem cichego puczu jest implementacja centralnie sterowanego porządku neoliberalnego, który będzie miał wpływ na życie wszystkich Europejczyków. Za zmianą systemową europejskiej polityki kryją się potężne elity gospodarczo-polityczne, reprezentujące znikomą część społeczeństwa. Tytułowi „puczyści” wprowadzają w Europie nowy porządek społeczno-polityczny, którego żadne świadome społeczeństwo obywatelskie nigdy nie przyjęłoby bez walki. Drastyczne programy oszczędnościowe prowadzą do ostrej redukcji płac i emerytur, ograniczenia praw pracowniczych, głębokich cięć w systemie opieki społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej.
Cichy pucz to dziennikarstwo śledcze wysokiej próby, które imponuje bogactwem szczegółów i przekonuje twardymi faktami. Autor opisuje zjawiska korupcji, oszustwa, kłamstwa i strachu nie tylko w odniesieniu do kręgów biznesowo-bankowych, ale także świata polityki i mediów.

E. Baratay : Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii.
„Żywe zwierzę – postuluje Eric Baratay – nie może nadal być białą plamą historii”. Nowatorstwo tej pracy z dziedziny animal studies polega na całkowicie odmiennym spojrzeniu na dzieje naszej cywilizacji. Autor podejmuje próbę uwolnienia historii od wizji antropocentrycznej, skupia uwagę na doświadczeniach zwierząt, przechodzi na ich stronę, patrzy z ich punktu widzenia, odwracając pytania, szukając wymowniejszych dokumentów… Za cel stawia sobie ukazanie, jak zwierzęta przeżyły i odczuły wydarzenia historyczne, w które zostały uwikłane, jak na nie zareagowały, a nawet – jak zmusiły człowieka do zmiany zachowania.

P. Semczuk : Magiczne dwudziestolecie.
Książka jest ilustrowanym reportażem historycznym opisującym klimat rozkwitu i mody na spirytyzm oraz zjawiska paranormalne w II RP.
Spirytyzm dotarł do Polski dość szybko, jeszcze w połowie XIX w. Ale prawdziwy rozkwit wszelkich dziedzin magicznych nazywanych okultyzmem, parapsychiką, parapsychologią, spirytyzmem, ezoteryzmem czy teozofią, nastąpił w okresie II Rzeczpospolitej. Z dnia na dzień rosła sława medium, ludzi obdarzonych zdolnością nawiązywania kontaktu z duchami. Seanse spirytystyczne organizowano w salonach wyższych sfer. Brali w nich udział intelektualiści, pisarze, malarze, naukowcy, lekarze, prawnicy, wojskowi, szlachta, a nawet sam prezydent Mościcki i marszałek Piłsudski.
Są to historie czasem dramatyczne, pełne trwogi i szokujących opisów. Innym razem dość zabawne i naiwne.

Opisy ze strony merlin.pl

ZOBACZ TEŻ

Nowości w Bibliotece lipiec 2015

Ph. Bosmans : Nie zapomnij o szczęściu. "Dziś jest dniem dobrym na to, by być szczęśliwym! Dziś zostało Ci ofiarowane, abyś się nim...

„OMG Shakespeare”,

Brytyjskie wydawnictwo Penguin chce przekonać nastolatków do Szekspira. Z tego powodu wypuściło na rynek serię książek „OMG Shakespeare”, przedstawiającą dzieła barda za pomocą języka...
Skip to content