Nowości w Bibliotece styczeń 2015

Styczeń 2015

M. Jaffrey : Wśród mangowych drzew. Wspomnienia z dzieciństwa w Indiach.
W książce “Wśród mangowych drzew” Madhur Jaffrey, indyjska gwiazda ekranu i wielokrotnie nagradzana autorka poradników kulinarnych, dzieli się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa i młodości spędzonych w Delhi. Barwnie opisuje ogromny i gwarny dom dziadka, rodzinne obyczaje, radosne zabawy z kuzynostwem, uroczystości, święta, dziecięce sekrety. A wszystko przepojone jest zniewalającymi smakami i zapachami indyjskiej kuchni: pikantnych placków z kozieradką, aromatycznego curry jagnięcego z ziemniakami czy delikatnego kurczaka w sosie jogurtowo-migdałowym. W tle zaś rozgrywa się dramatyczna historia dwudziestowiecznych Indii – odzyskanie niepodległości, śmierć Mahatmy Gandhiego, krwawe zamieszki po odłączeniu się Pakistanu. “Wśród mangowych drzew” to fantastyczna podróż w czasie i przestrzeni, nostalgiczna, zmysłowa wyprawa w lata młodości i wspaniały przewodnik po indyjskiej kuchni. Na tych, którzy zgłodnieją w trakcie lektury, czekają przepisy wprost z pachnącego kardamonem i lepkiego od słodkiego soku mango dzieciństwa Madhur Jaffrey.

A. Stasiuk : Wschód
Wzruszający, refleksyjny i bardzo osobisty zapis podróży Andrzeja Stasiuka na Wschód – do miejsc znanych z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu. I znacznie dalej, tam gdzie historia jest nieprzewidywalna i miażdżąca – do Rosji, Chin i Mongolii.
Wschód to próba uchwycenia przez pisarza wschodniego ducha, który zaznacza się w naszej słowiańskiej kulturze i mentalności. Podążając jego śladem, Andrzej Stasiuk dotarł aż do Tadżykistanu i Kirgistanu, ale opowieść zaczyna w pegeerze w Wołowcu, zbudowanym na miejscu dawnej łemkowskiej wioski. Tam w dzieciństwie pisarz stał w kolejce po chleb i po raz pierwszy poczuł “inność” wschodniej Polski. Wschód to literacka wyprawa w poszukiwaniu własnej tożsamości. Refleksyjna opowieść o tęsknocie, pragnieniu, strachu i pamięci.

A. Kaczorowski : Havel. Zemsta bezsilnych.
Biografia jednego z najważniejszych polityków europejskich ostatnich dziesięcioleci, działacza antykomunistycznego, dziewiątego i ostatniego prezydenta Czechosłowacji (1989-1992) oraz pierwszego prezydenta Republiki Czech (1993-2003), ale także uznanego pisarza i dramaturga. Jego bogaty życiorys to także pretekst do opowiedzenia historii Europy Środkowo-Wschodniej, targających nią dziejowych burz i wielkich przemian z obaleniem komunizmu i odrodzeniem demokracji.
Havel nie przybył na Wawel. Aleksander Kaczorowski pokazuje, że ze szkodą dla nas wszystkich. A mógłby być nam pomocny, bo nie wierzył w fatum i przekonywał, że jesteśmy kowalami własnego losu. W przeciwieństwie do Kundery, który uważał, że życie jest gdzie indziej, on uważał, że życie jest wszędzie. To biografia Vaclava Havla, ale zarazem opowieść o XX wieku w sercu Europy. Zazdroszczę Alkowi Kaczorowskiemu tej książki.
Mariusz Szczygieł.

I. Walentynowicz : Prezydentowa Karolina. Stanisławów. Sybir. Afryka. Londyn.
Bohaterka tej książki należy do pokolenia, które nazywano straconym pokoleniem Kolumbów. Ale ona, w przeciwieństwie do tylu innych, może uznać się za osobę spełnioną, o życiorysie niebanalnym, naznaczonym troską o dobro najważniejsze – ojczyznę. Karolina z rodziny Mariampolskich pochodzi z Kresów. W dramatycznych okolicznościach została, jak wielu innych Polaków, zesłana na Syberię. Wraz z innymi przez Rosję, Iran, Indie trafiła do Afryki i dopiero tam jej los odmienił się na lepszy. Dziś, po latach, opowiedziała o swych przeżyciach, by nie odeszły w zapomnienie. Opowieść kończy w tym momencie, gdy spotkała swego przyszłego męża – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

A. Dudek : Reglamentowana rewolucja.
Nowe, pełniejsze wydanie Reglamentowanej rewolucji odpowiada na szereg pytań, które zadajemy wciąż na nowo, myśląc o transformacji ustrojowej w Polsce. Autor odważnie obala mity, które przez dwie ostatnie dekady narosły wokół przełomu 1989 roku. Analizuje przyczyny rozpadu dyktatury komunistów w naszym kraju i pokazuje jego skutki.
Zakulisowa gra Kremla, przygotowania do stanu wyjątkowego, okrągły stół, wybory czerwcowe, geneza rządu Mazowieckiego, wreszcie likwidacja PZPR i SB – wszystkie najważniejsze wydarzenia czasów przełomu przedstawione rzetelnie, a zarazem przystępnie. Ta świetnie udokumentowana, wzbogacona relacjami i fragmentami tekstów źródłowych pozycja powinna się znaleźć obowiązkowo na półce każdego, kto interesuje się najnowszą historią Polski.

Opisy ze strony merlin.pl