Nowości w Bibliotece wrzesień 2013

D. Oskroba : Dosięgnąć horyzontu czyli motocyklem przez świat.
Nigdy nie miałem czasu dla siebie. Od osiemnastego roku życia pracuję dużo i ciężko, prowadząc własny biznes. Z pokaźnym sukcesem. Jestem obecnie prezesem i współwłaścicielem jednej z największych firm w swojej branży w Polsce. Jednak nadmiar pracy i koncentracja na działalności zawodowej wywołały stres i uświadomiły, że coś mi umyka, coś tracę. Powoli popadałem w apatię graniczącą z depresją. Któregoś dnia wpadła mi w ręce książka o podróży motocyklem dookoła świata, która zainspirowała mnie do włóczęgi po drogach i bezdrożach naszej planety. Motocykle zawsze były bliskie memu sercu. Mój tata miał ich kilkanaście, ja kilka. Darzę wielką sympatią ten środek transportu. Te podróże mnie zmieniły. Ze spokojem podchodzę do swoich obowiązków, jestem silniejszy psychicznie i fizycznie, zmienił się mój stosunek do rodziny, sądzę, że na lepsze. Dlatego napisałem tę książkę. Trochę jako pamiątkę dla siebie i przyjaciół, a trochę chcąc zainspirować takich ludzi jak ja, żeby wstali, wyłączyli telewizor i zrobili coś, co im pozwoli uwierzyć, że żyją.

B. Ogrodowska : Polskie tradycje i obyczaje rodzinne.
W serii „Ocalić od zapomnienia” – autorka, wybitny etnograf, z ogromną pasją i wiedzą zdobytą m.in. dzięki wieloletnim badaniom, przedstawia barwny, ciekawy i mądry świat polskich obyczajów – podania, legendy, przysłowia i anegdoty towarzyszące opisanym tradycjom są bogato ilustrowane rycinami, fotografiami archiwalnymi, starymi pocztówkami i reprodukcjami. Książka prezentuje tradycyjne zwyczaje i obrzędy rodzinne, towarzyskie, sąsiedzkie i gospodarskie, które towarzyszyły ludziom od najdawniejszych czasów. Regulowały życie rodzinne i społeczne: wprowadzały w nie ład i harmonię. Obyczaje były odbiciem przyjętych zasad, norm a nawet pewnych sankcji prawnych wynikających z niepisanego prawa zwyczajowego. Atrakcyjna forma publikacji sprawia, że z przyjemnością odkrywa się polską tradycję i historię.

J. M. Hill : Ofiarowana.
Wstrząsająca książka ujawniająca największe tajemnice scjentologów! Siedmioletnia Jenna stoi w otoczeniu dorosłych. Dwaj przedstawiciele kościoła scjentologicznego,
ubrani w błyszczące mundury, wręczają jej umowę. Za chwilę dziewczynka podpisze, podobnie jak inni mali członkowie, kontrakt z organizacją na miliard lat! Odda sekcie swoje życie i zobowiąże się do posłuszeństwa… „Ofiarowana” to spisane po latach przejmujące wspomnienia Jenny Miscavige Hill, bratanicy samego przywódcy scjentologów. Jenna, jako krewna Davida Miscavige, znalazła się w centrum najważniejszych dla sekty wydarzeń i poznała jej wstydliwe sekrety. Miała dwadzieścia jeden lat, gdy zdała sobie sprawę, że jest ofiarą manipulacji i podjęła dramatyczną próbę ucieczki, ryzykując utratę wszystkiego, co znała i kochała. Odważyła się przeciwstawić potężnej organizacji, która od dziesięcioleci wzbudza wiele domysłów i kontrowersji.

C. Spahr : Czas na dziecko. Poradnik dla dojrzałych matek.
Skończyłaś już trzydzieści lat i Twoje hormony mają się dobrze, za to Twoja rodzina szaleje i atakuje Cię ze wszystkich stron: „Kiedy wreszcie dziecko ???”, „Zegar biologiczny tyka!!!”, „Nie młodniejesz !”… Spokojnie, Twój zegar i pozostałe ograny są sprawne. Grzecznie czekają na Twoją osobistą decyzję. Odkładanie macierzyństwa na pewien czas, aby móc wcześniej osiągnąć większą równowagę, może przynieść dziecku same korzyści. Doświadczenie życiowe wspaniale przekłada się na zdolności wychowawcze – stajesz się bardziej cierpliwa, mądrzejsza i bardziej pewna siebie. To idealny czas, by bez stresu i spinania się zajść w ciążę i urodzić zdrowe, szczęśliwe dziecko. Oto książka, na którą czekałaś, pełna przydatnych wskazówek pochodzących od ekspertów medycznych, naukowców i światowych autorytetów. Stanowi kompletny poradnik dla kobiet, które wybrały późne macierzyństwo.

P. Semczuk : Czarna wołga. Kryminalna historia PRL.
Wieść o porwaniu dziecka w Warszawie rozeszła się błyskawicznie. W okolicy zdarzenia ktoś zauważył porywaczki wsiadające do czarnej wołgi. Samochód tej marki widziano za każdym razem, gdy gdzieś w Polsce ginęły dzieci. Jaka jest prawda o legendarnej czarnej wołdze? Jakie zbrodnie kryły się w jej cieniu? Porwania dzieci, brutalne napady i okrutne zabójstwa, seryjni mordercy i najgłośniejsze procesy sądowe, kradzieże cennych dzieł sztuki i fałszerstwa pieniędzy na niewyobrażalną dziś skalę. „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach, które bulwersowały opinię publiczną. A także o tych, które miały nigdy nie zostać ujawnione. Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta, współpracownik tygodnika „Newsweek Polska” – dotarł do przestępców oraz ofiar tamtych wydarzeń, przejrzał też unikalne materiały zgromadzone w IPN. Opisuje metody działania zbrodniarzy i odsłania kulisy działań operacyjnych PRL-owskich organów ścigania – raz zaskakująco pomysłowych, innym razem przerażająco nieudolnych. Książka „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” zabiera czytelnika w pełną emocji podróż do ówczesnego półświatka.