NOWOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY kwiecień 2018

 

1

PROSZĘ MNIE PRZYTULIĆ

Przemysław Wechterowicz

Ezop 2018

Czy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień?Niedźwiadek nie wiedział, dopóki Tata Niedźwiedź pewnego dnia nie zdradził mu w sekrecie, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić. I tak zaczyna się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – czy jest to malutka Gąsienica czy wielka Anakonda. Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić w naszym życiu bardzo wiele.

Źródło opisu i okładki: merlin.pl

DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. HISTORIA W SPÓDNICY

2

Anna Dziewit-Meller

Znak 2017

Historia naszego kraju pełna jest silnych, zdeterminowanych i utalentowanych kobiet, bez których współczesna Polska wyglądałaby zapewne zupełnie inaczej. Niestety, wiele z nich na przestrzeni lat popadło w całkowite zapomnienie – a szkoda, bo ich biografie nadawałyby się nierzadko na scenariusze filmowe, a ich osiągnięcia mogłyby zainspirować do działania i marzenia o wielkich rzeczach niejedną współczesną dziewczynkę. Anna Dziewit-Meller w swojej książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” podjęła – bardzo zresztą udaną – próbę przybliżenia sylwetek niektórych przedstawicielek płci pięknej, które w jakiś wyjątkowy sposób przyczyniły się dla Polski i polskiego społeczeństwa.

Źródło opisu i okładki: merlin.pl

LISTY W BUTELCE. OPOWIEŚĆ O IRENIE SENDLEROWEJ

3

Anna Czerwińska-Rydel

Literatura 2018

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…”

Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

Źródło opisu i okładki: merlin.pl

DZIEWCZYNA Z BIAŁYM PSEM

4

Anne Booth

Akapit Press 2017

Spełniło się marzenie Jessie – dostała wymarzonego psa!
Pojawienie się białego szczeniaka przynosi mnóstwo radości, ale niespodziewanie ujawnia też skrywaną przez lata tajemnicę.
Historia zatacza koło, kiedy Jessie odkrywa, że w jej rodzinie była już kiedyś dziewczynka z białym psem…

Źródło opisu i okładki: merlin.pl

SŁOŃ ERIKI

5

Sylvia Bishop

Zielona Sowa 2018

Co byście zrobili, gdyby przed Waszym domem pojawił się… SŁOŃ?

Kiedy Erika budzi się w dzień swoich dziesiątych urodzin, ostatnią rzeczą jakiej spodziewa się przed drzwiami domu jest lekko zdezorientowany słoń… Tego ranka zaczyna się nietypowa przyjaźń całkiem małej dziewczynki z naprawdę wielkim zwierzakiem! Wkrótce właściciel miejskiego zoo próbuje porwać słonia. Czy Erice uda się go przechytrzyć?

„Słoń Eriki” to ciepła, zabawna i czarująca historia o przyjaźni i rodzinie! Debiutancka powieść Sylvii Bishop, jednej z najlepiej zapowiadających się pisarek książek dla dzieci młodego pokolenia.

Źródło opisu i okładki: merlin.pl