Nowości Luty 2019

Nowości w Bibliotece luty 2019

Kapka Kassobova : Granica. Na krawędzi Europy.

1

“Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze to jeden z najdzikszych zakątków Europy, fascynujący monumentalną przyrodą, w której cieniu przetasowują się karty historii. Sto lat temu, kiedy rozpadało się imperium osmańskie, na południe wędrowały tysiące muzułmanów przesiedlanych do Turcji, na północ – tysiące chrześcijan zmuszonych do jej opuszczenia. W czasach zimnej wojny mieszkańcy bloku wschodniego przez bułgarskie zasieki uciekali od koszmaru komunizmu, dziś lasami Strandży przemykają uchodźcy, którzy rozpaczliwie walczą o szansę na lepsze życie.Nad tą krawędzią Europy, pociętą starymi rzymskimi drogami, wciąż unoszą się duchy dawnych epok, przepastne lasy skrywają trackie grobowce, na leśnych polanach można spotkać chodzących po rozżarzonych węgielkach czcicieli ognia, a miejscowe znachorki potrafią odczynić urok i zdjąć czary. Jednak Kassabovą najbardziej fascynują ludzie: niejednoznaczni, doświadczeni przez los, przytłoczeni ciężarem dawnych win. To oni są przewodnikami autorki w tej podróży – dawni i obecni pogranicznicy, przemytnicy, poszukiwacze skarbów, strażnicy leśni, mieszkańcy wymierających wiosek, uchodźcy.Kassabova z poetycką gracją przywraca pamięć o tragicznych losach europejskiego pogranicza, a jej spotkania z jego mieszkańcami dają ogromną moc tej poruszającej opowieści. […].

Faustyna Toeplitz-Cieślak : Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności.

2

Hotel Bristol – niemy świadek wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów, finansistów – przedstawiony w faktach, anegdotach, materiałach z epoki… i plotkach.
Hotel Bristol – świetnie napisane dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Także fascynujące, często nieznane i zaskakujące losy pierwszego właściciela Bristolu – Ignacego Jana Paderewskiego.
Autorki przedstawiają losy Warszawy i Polski z niecodziennej perspektywy – luksusowego hotelu na Krakowskim Przedmieściu. Opisują też towarzyskie i kulturalne życie stolicy, jego jasne i ciemne strony, a niekiedy także pikantne szczegóły.
Znakomita rozrywka i wspaniale podana lekcja historii.

Arkadiusz Szaraniec : Żubry lubią jeżyny.

3

W tej książce nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje: bielik nie jest orłem, niedźwiedź nie jest misiem, żubry nie lubią żubrówki, a wilk jest daltonistą. Bocian zaś to nie sympatyczny Wojtek, tylko drapieżnik i wytrawny myśliwy. W dodatku bociany są dwa. Biały, dobrze wszystkim znany, który stale towarzyszy człowiekowi i do dobrego życia potrzebuje ludzkiego sąsiedztwa, oraz jego czarny kuzyn, który… wcale nie jest czarny. Ale jego, ukrytego w leśnej gęstwinie, wypatrzy tylko czujne oko. Łączy ich jedno: obu szkodzi rozwój cywilizacji, zanikanie łąk, małych pól i wycinka lasów.Arkadiusz Szaraniec z prawdziwą pasją opowiada o naturze – tej dostępnej tylko dla wtajemniczonych i tej, która choć jest na wyciągnięcie ręki, staje się coraz mniej zrozumiała

Kuba Szpilka, Piotr Mazik : Krupówki.

4

Książka „Krupówki” Kuby Szpilki i Piotra Mazika to opowieść odsłaniająca niesamowite i nieznane oblicze serca Zakopanego i jego najsłynniejszej ulicy. To wciągający reportaż o zakopiańskich Krupówkach, który odpowiada na wiele pytań na ich temat. Jakie były początki tego niezwykłego miejsca? Jak zwykła ścieżka położona wśród gór i lasów stała się tętniącym życiem symbolem Zakopanego i jedną z najsłynniejszych ulic w Polsce?
Kuba Szpilka i Piotr Mazik w książce „Krupówki” opowiadają o bogatej i wciągającej historii zakopiańskich Krupówek, a także ukazują ich niesamowite przemiany na przestrzeni lat, które następowały wraz z przeobrażaniem się Zakopanego z małej wsi w kurort z prawdziwego zdarzenia. Autorzy przeprowadzają swoich czytelników przez wszystkie epizody z życia Krupówek – od tego, jak Zakopane stało się popularnym letniskiem, później znanym ośrodkiem walki z gruźlicą, aż po czasy wielkiego, tętniącego życiem centrum turystycznego.
Krupówki to również opis skomplikowanych procesów i przemian, które wydarzyły się przez te wszystkie lata w Zakopanem, a także plejada wielkich wydarzeń i postaci, które wpłynęły na to, jak to miejsca wygląda dzisiaj – na jego atmosferę, pejzaż i sławę. Książkę „Krupówki” Kuby Szpilki i Piotra Mazika zdobią ponadto piękne, archiwalne zdjęcia, które pozwalają zobaczyć na własne oczy, jak najważniejsza ulica stolicy Tatr wyglądała przed laty oraz to, jak bardzo zmienił ją czas. Odkryj bogatą i nieznaną historię Krupówek!

Stefania Korżawska : Od depresji do życia.

 5

Nazywam się Stefania Korżawska, ukończyłam polonistykę na UW, jednak prawdziwą moją pasją życiową są zioła. Jestem autorką książek ziołoleczniczych, zdobyłam ogromną wiedzę dotyczącą świata leczniczych roślin – wiedzę, jakiej na przestrzeni wieków w Polsce nie było, posługuję się językiem poetyckim, a jednocześnie wiedzę o ziołach połączyłam z filozofią, historią, poezją, stąd zioła w mojej twórczości są pełne życia, radości, piękna i dzięki temu działają na wyobraźnię nowoczesnych ludzi oderwanych od przyrody i wartości z nią związanych.

Zdjęcia okładek i opisy ze strony merlin.pl