Nowości w Bibliotece czerwiec 2018

Marketa Zahradnikova : Bóg nie jest automatem do kawy.

1

Szczery, urzekający wywiad z polskim księdzem, który zaskarbił sobie wielką sympatię Czechów – Zbigniewem Czendlikiem. „Bóg nie jest automatem do kawy” Markéty Zahradníkovej to wspaniała książka, która w Czechach szybko została się bestsellerem i zgarnęła szereg nagród literackich – w wywiadzie-rzece ksiądz Zbigniew Czendlik z rozbrajającą szczerością i humorem odpowiada na pytania dotyczące swojego życia, posługi kapłańskiej, którą od lat 90. pełni w Czechach, a także o samej religii, nastawieniu wiernych, Bogu, Kościele, a także o swojej misji, wadach, zaletach i słabościach. Książka „Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem” nie pozostawia wątpliwości – Zbigniew Czendlik to kapłan jak żaden inny!
Markéta Zahradníková postanowiła porozmawiać z księdzem, który od wielu lat nie traci na popularności w Czechach – tym dziwniejszy to fenomen, że Czechy są państwem na wskroś ateistycznym. Ksiądz Zbigniew Czendlik nie tylko przyciąga do siebie wiernych, ale też aktywnie udziela się w radiu i telewizji – prowadzi nawet własny talk-show, angażuje się również w pomoc potrzebującym. Książka „Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem” oddaje niezwykłe podejście do życia i posługi duszpasterskiej Zbigniewa Czendlika, który tuż po przyjeździe do Czech wprawił w osłupienie swoich parafian w Lanckoronie. Czym tak bardzo wyróżnia się Zbigniew Czendlik na tle innych księży?

Beata Halicka : Polski Dziki Zachód.

2

U siebie, a jednak obcy – polscy i niemieccy wygnańcy między pożegnaniem a nowym życiem.
Przyłączenie do Polski niemieckich terenów na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku wiązało się z trudnym procesem niemal całkowitej wymiany ludności i objęcia w posiadanie regionu, w którym wojna dokonała ogromnych zniszczeń. Ówczesne określenie „Dziki Zachód” odnosiło się do panującego chaosu i obowiązującego w Nadodrzu „prawa silniejszego“, ale także kojarzone było z nowym rodzajem wolności i możliwością rozpoczęcia wszystkiego od początku. Przybycie na te tereny najpierw polskich robotników przymusowych, a następnie osadników, będących często wygnańcami z innych części Polski, doprowadziło do chwilowego zetknięcia się ze sobą Polaków, Niemców i radzieckich żołnierzy. Wspólne życie na tej dotkniętej wojną przestrzeni nie było proste. Na podstawie analizy polskich, niemieckich, a także sowieckich wspomnień autorka odtwarza początki kształtowania się nowego społeczeństwa, naznaczone represyjnym systemem politycznym, wewnętrznymi konfliktami i ludzkimi dramatami, wskazując równocześnie na zapał i pełen poświęcenia trud odbudowy, zagospodarowywania i oswajania tej ziemii. Dystansując się od dominujących do niedawna narracji o wypędzonych w Niemczech i pionierach „Ziem Odzyskanych” w Polsce, Beata Halicka opowiada historię upadku dawnego i powstania nowego krajobrazu kulturowego na pograniczu – w sposób barwny i obrazowy, z różnych punktów widzenia.

Marek Nowakowski : Książę Nocy. Najlepsze opowiadania.

3

Zbiór najlepszych opowiadań Marka Nowakowskiego ze wstępem Krzysztofa Masłonia. Zawiera między innymi: Górą Edek, Kwadratowy, Książę nocy, Benek Kwiaciarz, Gdzie jest droga na Walne.

Szymon Nowak : Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni.

4

„Niechciani generałowie” to przejmująca opowieść o polskich bohaterach, kawalerach orderu Virtuti Militari, których powojenna rzeczywistość dotknęła wyjątkowo boleśnie. Tuż po zakończeniu II wojny światowej nie mogli powrócić do ojczyzny, za wolność której kładli na szali życie swoje i swoich bliskich. Gdy świat przestał ich potrzebować, ich zasługi stały się niewiele znaczące. Dawny sojusznik, Wielka Brytania, odwrócił się od swoich najgorliwszych sprzymierzeńców plecami – umundurowani bohaterowie stali się co najwyżej wojennymi uchodźcami. Nie mogli liczyć na należne uznanie, szacunek i sławę, a nawet na godziwe życie. Aby utrzymać siebie i swoje rodziny, legendarni polscy dowódcy podejmowali pracę jako barmani, tapicerzy, mechanicy i nocni stróżowie. Choć jednak nie zostali należycie wynagrodzeni za swoje zasługi, to nigdy nie zatracili swojej głębokiej dumy i honoru.
Józef Unrug, polski wiceadmirał oraz dowódca Polskiej Floty i Obrony Wybrzeża, odrzucił propozycję służby w szeregach niemieckiej marynarki wojennej Kriegsmarine. Przez wiele kolejnych lat utrzymywał się, pracując jako mechanik w Maroku, gdzie naprawiał silniki w rybackich kutrach.
Generał Stanisław Sosabowski, który wsławił się m.in. stworzeniem polskiej brygady spadochronowej, po wojnie zatrudnił się w branży meblarskiej. Przez wiele lat pracował również jako magazynier.
Generał Tadeusz Komorowski, pseudonim „Bór”, który w latach wojny piastował wysokie stanowisko w Naczelnych Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, po jej zakończeniu był zmuszony zostać tapicerem.
Generał Stanisław Maczek, dowódca polskiej jednostki pancernej i doskonały strateg, który w 1939 roku nie odniósł żadnej porażki na froncie, po wojnie pracował jako barman i strażnik bramy edynburskiego klubu sportowego.

John Bradshaw : Zrozumieć psa. Jak być jego najlepszym przyjacielem.

5

Autor obala szereg obiegowych opinii o psach, tłumacząc, iż psy nie są dążącymi do dominacji udomowionymi wilkami. Są stworzeniami, u których rozwinęły się cechy umożliwiające im życie w harmonii z innymi gatunkami, zwłaszcza z ludźmi. Autor posługuje się przełomowymi badaniami nad relacjami ludzi ze światem zwierząt, by pokazać świat z perspektywy psa.

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika psów.

Zdjęcia okładek i opisy ze strony www.merlin.pl