Nowości w Bibliotece lipiec 2017

iii

Szymon Hołownia : Ludzie w czasach Jezusa.

Dla chrześcijan najważniejszym wydarzeniem w historii jest przyjście na świat, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.W tej książce próbuję sprawdzić, w jakiej scenografii odbył się ten dramat. Dwa tysiące lat temu życie toczyło się jednak przecież nie tylko w Betlejem i Jerozolimie.Na wszystkich kontynentach ludzie przeżywali swoje miłości, tragedie, wzloty i upadki.W Palestynie spotykam drugoplanowych aktorów Ewangelii, którzy pojawiają się w niej dosłownie na chwilę. Próbuję zostać z nimi dłużej niż parę zdań: dowiedzieć się, skąd się wzięli i dokąd poszli dalej.Służący z wesela w Kanie Galilejskiej, kobieta oskarżona o cudzołóstwo, żona zarządcy Heroda, ojciec chłopca uzdrowionego z padaczki, rodzice dzieci błogosławionych przez Jezusa – to nie papierowi statyści, to ludzie z krwi i kości, którzy czuli, myśleli, w zetknięciu z Chrystusem decydowali, czy iść odtąd Jego, czy dalej swoją drogą.

kiik

Matteo Spicuglia : Ziemia utracona.

Ziemia utracona to opowieść o Asyryjczykach, jednej z najstarszych mniejszości chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, ostatnim ludzie posługującym się językiem aramejskim, językiem Jezusa. To opowieść o ucieczce i ciągłych prześladowaniach, które na pograniczu Turcji, Syrii i Iraku trwają od 1915 roku. To reportaż z Tur Abdin – historycznej kolebki tych chrześcijan, miejsca, którego nie ma na mapach. Reportaż o ludziach, których życie jest zagrożone, o mężczyznach i kobietach, młodych i starych; o ranach i nadziei tych, którzy dziś ryzykują, zostając w domu.

Ta książka daje nam wgląd w teraźniejszość i przyszłość wszystkich mniejszości na Bliskim Wschodzie.

Mattego Spicuglia (ur. 1979), dziennikarz, od 2007 roku pracuje dla RAI. W latach 2002-2007 jako korespondent towarzyszył Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI w ich pielgrzymkach. Jest współautorem, wraz ze Stefanem Rogliattim, filmu Shlomo – reportażu o chrześcijanach żyjących na Bliskim Wschodzie. W roku 2015 Spicuglia otrzymał nagrodę dziennikarską Pietro di Donato.

kkk

Agnieszka Rezler : Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia.

Islandia od kilku lat coraz bardziej Polaków ciekawi. Bankructwo gospodarki, wybuch wulkanu Eyjafjallajökull, dziwaczne opowieści tych, którzy wracają z emigracji zarobkowej, a w końcu występy piłkarskiej drużyny narodowej i jej kapitalnych kibiców – wszystkie te wydarzenia rozbudziły spore zainteresowanie wyspą. Nagle okazało się, ze istnieje coś takiego jak islandzka muzyka rockowa, filmy czy staronordyckie sagi.
Książka jest relacją z rodzinnych wakacjach na Islandii, które nie obyły się bez niespodzianek, a właściwie całe okazały się wielką niespodzianką. Opowieść o podróży z bliskimi stała się dla autorki pretekstem do skomponowania własnego obrazu wyspy: jej niesamowitej przyrody, niezwykłej historii i specyficznego charakteru jej mieszkańców.

kk

Olga Szmidt : Kownacka Ta od Plastusia.

Maria Kownacka jest matką chrzestną dziecięcej wyobraźni wielu pokoleń. Któż bowiem nie czytał „Plastusiowego pamiętnika” czy „Rogasia z Doliny Roztoki”? A przecież obok tych dwóch stoją „Kajtkowe przygody”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Głos przyrody” i wiele innych.
Przez lata jednak pisarstwo nie było jej głównym zajęciem. Ta obdarzona ogromną wrażliwością społecznica w majątku męża swojej siostry prowadziła szkółkę dla dzieci z czworaków, czym zapracowała sobie na przezwisko „Siłaczka z Krzywdy”, pracowała w bibliotece naukowej Ministerstwa Reform Rolnych, należała do zespołu „Promyka” i tworzyła Teatr Baj.
Historia jej życia – obdarzonej bogatą wyobraźnią panienki wychowanej w dworku, potem tułającej się po rodzinie sieroty, wreszcie wojennej uchodźczyni i autorki dziecięcych bestsellerów – jak w zwierciadle odbija przemiany niespokojnego XX wieku: dwie wojny, burzliwe i pełne nadziei lata międzywojenne, upadek kultury ziemiańskiej i przejęcie władzy przez komunistów.
To opowieść o kobiecie, która nie skorzystała z wytyczonej drogi i pomimo trudności wybrała swoją ścieżkę. I gdzieś w głębi duszy do końca została małą dziewczynką, która kochała opowieści i przyrodę.

jj

Bill O’Reilly : Zabić Reagana.

Najbardziej oczekiwana z serii książek O’Reilly’ego i Dugarda!
Zabić Reagana to opowieść o jednym z najbarwniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych, który żelaznej konsekwencji zawdzięczał karierę w filmie i polityce i który z żelazną konsekwencją przeciwstawiał się komunizmowi.
Tymczasem historia, na którą Reagan wywarł ogromny wpływ, mogła wyglądać zupełnie inaczej. W marcu 1981 roku prezydent cudem uniknął śmierci postrzelony przez Johna Hinckleya zakochanego w młodziutkiej Jodie Foster. Po szybkim powrocie do pracy Reagan musiał się jednak zmagać z wielkimi problemami osobistymi, przeprowadzając reformy gospodarcze i równocześnie dążąc do obalenia żelaznej kurtyny.
Ta książka to żywa, bogata i wciągająca historia człowieka, który w młodości uratował wielu ludzi i który – na oczach całego świata – zamierzał robić to dalej.
W październiku 2016 roku amerykańska stacja National Geographic Channel wyemitowała wyreżyserowany przez Roda Luriego film Killing Reagan na podstawie książki O’Reilly’ego i Dugarda.

Zdjęcia okładek i opisy ze strony www.merlin.pl