Nowości w Bibliotece lipiec 2018

Tomasz Grzywaczewski : Granice marzeń. O państwach nieuznawanych.

1

Widmowe republiki. Próżno szukać ich w atlasach i na mapach, a jednak faktycznie istnieją w ludzkiej świadomości. Mają wytyczone (choć nieoficjalnie) granice, własną historię, społeczeństwo, a nawet prowadzą określoną politykę. W cieniu nieustających sporów, gdzieś pomiędzy walkami o wolność, niepodległość i uznanie w oczach świata, na ich obszarach toczy się codzienne, zwyczajne życie.
Przez ponad rok Tomasz Grzywaczewski podróżował po postsowieckich państwach nieuznawanych, z bliska obserwując codzienne życie ich mieszkańców. Autor zauważył typową dla tych niewielkich tworów dynamikę czasem tragicznych w skutkach przemian politycznych, które nierzadko prowadzą do eskalacji dużych konfliktów. Przykładem może być Republika Górskiego Karabachu, która od wielu lat pozostaje przedmiotem sporu toczącego się pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. Mimo demokratycznie wybranego rządu i opowiedzenia się w referendum większości mieszkańców za autonomią, nieformalne państwo nie zostało uznane przez żaden kraj na świecie.
Książka Tomasza Grzywaczewskiego to relacja z tej fascynującej, ale momentami również przygnębiającej podróży. Mimo zmiennego kontekstu historycznego większość jej aspektów pozostaje aktualna i ponadczasowa. Autor skupił się bowiem przede wszystkim na mieszkańcach widmowych republik – zwyczajnych ludziach, którzy po ponad dwudziestu pięciu latach od czasu rozwiązania Związku Radzieckiego mają odwagę przyznawać się do swojego pragnienia normalności. Niezbyt rozległymi granicami swoich marzeń podzielili się z Tomaszem Grzywaczewskim.

Robert Pucek : Sennik ciem i motyli.

2

„Sennik ciem i motyli” to już trzecia książka Roberta Pucka, mieszkającego z dala od cywilizacji, za to blisko stworzeń, których żyjąc w mieście, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. I jak to z tym autorem bywa, ćmy i motyle stają tylko punktem wyjścia do erudycyjnych opowieści.

Lee Strobel : Sprawa Chrystusa.

3

Szanowany dziennikarz śledczy „Chicago Tribune” rozpoczyna historyczne śledztwo – będzie musiał zmierzyć się dowodami w sprawie zmartwychwstania Chrystusa. Zapis dochodzenia, jakiego reporter podjął się na początku lat osiemdziesiątych, odbił się szerokich echem na całym świecie – „Sprawa Chrystusa” Lee Strobela, książka, którą przetłumaczono na 20 języków obcych, przez ostatnie dwadzieścia lat rozeszła się w prawie 10 milionach egzemplarzy!
Cała historia zaczęła się od tego, że żona Strobela nawróciła się chrześcijaństwo – nowa droga życiowa Leslie nie spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony jej męża, wojującego ateisty. Lee Strobel, jako zawodowy dziennikarz śledczy „Chicago Tribune”, postanowił podejść do chrześcijaństwa tak, jak zabiera się do każdego dziennikarskiego śledztwa – profesjonalnie i bez uprzedzeń. Przeczytał książki sceptyków, wypisał ich zarzuty dotyczące wiary, a także przygotował swoją własną, osobistą listę pytań i wątpliwości. O opinię zapytał również uczonych – ekspertów światowej klasy, często wykładający na prestiżowych uczelniach wyższych jak Princeton i Cambridge, którzy badaniem chrześcijaństwa i Pisma Świętego zajmowali się od lat i napisali na ten temat liczne prace naukowe. Następnie reporter zabrał się pracy, który trwała prawie dwa lata – swoje śledztwo opisał ponad 10 lat później w „Sprawie Chrystusa”.

Andrzej Franaszek : Herbert. Biografia.

4

Zbigniew Herbert to osobistość, której w Polsce nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to jeden z tych dwudziestowiecznych poetów, który obrósł legendami i dziś jest już nie tyle człowiekiem, co ideą. Można bowiem nie znać ani jednego wiersza napisanego przez Herberta, ale z całą pewnością wszyscy wiedzą. kim był ten genialny poeta. W końcu jego życie, poglądy oraz sylwetkę postanowiono uwiecznić na papierze. Tego niezwykle trudnego zadania podjął się nikt inny, jak sam Andrzej Franaszek, autor między innymi uznanej krytycznie i bestselerowej biografii Czesława Miłosza zatytułowana po prostu „Miłosz. Biografia”. Efektem jego pracy jest dwutomowy, niezwykle obszerny życiorys Zbigniewa Herberta […].
Jeżeli kiedykolwiek pragnąłeś dowiedzieć się więcej o życiu, poglądach i przemyśleniach niezwykłej postaci, jaką był Zbigniew Herbert, to ta pozycja jest właśnie dla Ciebie! Andrzej Franaszek przybliży Ci historię jednego z najważniejszy polskich poetów ostatniego stulecia i zrobi to, nie pomijając żadnych, nawet najbardziej kontrowersyjnych tematów.

Rafał Fronia : Anatomia góry.

5

Zrozumieć górę i tych, którzy próbują ją zdobyć.
Publikowane przez niego dzienniki z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2018 roku zdobyły tysiące czytelników. W tej książce Rafał Fronia podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyt. I jak te góry zmieniają człowieka.
Anatomia Góry to niezwykła opowieść o himalaizmie i obcowaniu z górami. To pełne emocji opisy wypraw w Andach, Pamirze, Himalajach i Karakorum. To szaleńcze przygody, górskie cuda, tragedie i sukcesy. A wszystko to okraszone kulisami ostatniej polskiej wyprawy na K2 oraz charakterystyką kolegów himalaistów.
Sięgnij po tę opowieść i poczuj się, jakbyś tam był. Ta książka poniesie Cię na szczyty ośmiotysięczników bez wychodzenia z domu!
Rafał potrafi nie tylko świetnie się wspinać, ale też bardzo ciekawie i bardzo refleksyjnie o tym wszystkim pisać. Czytając tę książkę, poczujecie się trochę tak, jakbyście byli obok niego, przy padającym śniegu, często dotkliwym mrozie i przerażającym wietrze. Nikt tak jak on nie potrafi oddać tego, co towarzyszy nam w górach.
Krzysztof Wielicki
Anatomia Góry to dobrze napisany kawałek bardzo osobistego świata Rafała. Czytając tę książkę, będziecie razem wspinać się na osiem tysięcy metrów, a jednocześnie odkrywać swoje marzenia, tęsknoty, pragnienia… To wspaniała podróż. I bardzo ją Wam polecam.
Kinga Baranowska
Wielką zaletą książki Rafała Froni jest jej autentyzm i szczerość. Autor pisze ją właściwym sobie stylem, dzięki któremu furorę zrobiły jego dzienniki spod K2. A przy tym pisze to wszystko człowiek, który w górach, niekiedy w anormalnych warunkach, bardzo wiele przeżył. Warto!
Jakub Radomski, „Przegląd Sportowy”