Nowości w Bibliotece listopad 2018

Peter Wohlleben : Nieznane więzi natury.

2

Peter Wohlleben powraca z nową, intrygującą książką, w której odkrywa przed czytelnikami niesamowite tajemnice otaczającej nas przyrody. Tym razem w swojej publikacji zatytułowanej „Nieznane więzi natury”, posiłkując się najnowszą wiedzą naukową i swoim własnym, wieloletnim doświadczeniem, popularny leśnik i znawca środowiska naturalnego obala krążące wśród ludzi mity dotyczące fauny i flory, a także przybliża niekiedy zaskakujące powiązania pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt i roślin. Ta fascynująca książka otworzy oczy i pomoże każdemu czytelnikowi zrozumieć, jak w rzeczywistości funkcjonuje ekosystem oraz jak istotne jest to, by każdy człowiek dokładał wszelkich starań, by dbać o środowisko – każda, nawet najmniejsza bowiem zmiana może mieć daleko idące, a wręcz katastrofalne skutki.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób drzewa liściaste wpływają na ruch obrotowy Ziemi i jak drzewa iglaste zwiększają opady deszczu, jeśli ciekawi cię, jak żurawie sabotują produkcję hiszpańskiej szynki albo czy korniki mogą być pożyteczne – sięgnij po „Nieznane więzi natury”. Dzięki tej książce poznasz zależności wiążące poszczególne gatunki w jedną, spójną, zrównoważoną, samowystarczalną całość i spojrzysz na otaczający świat z zupełnie nowej, nieznanej sobie wcześniej perspektywy.

Francesco Zampini : Maleńka Nic.

3

Kim była Mała Arabka?Trudno wyobrazić sobie większe cuda niż te, którymi Bóg obdarzył tę skromną dziewczynę z Palestyny. Przeżyła poderżnięcie gardła, wyzdrowiała z nieuleczalnej choroby, doświadczała ekstazy, lewitowała, miała proroctwa i wizje. Znamy ją pod różnymi imionami: Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka, Maleńkie Nic… Jak żyła ta wielka mistyczka i stygmatyczka? Dlaczego była wtrącona do więzienia i za co odsunięto ją na jakiś czas od sakramentów?Pokazując nam, jak kochała, Maria może budować mosty pokoju pomiędzy wielkimi religiami.o. Giovanni Zubiani – postulator procesu kanonizacyjnego Małej Arabki

Teyraz Emmanuelle, Srour Frédéric : Mocne plecy.

1

Czy cierpisz z powodu bólu pleców? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dwie dobre wiadomości. Pierwsza z nich: nie jesteś jedyna! Druga: oto książka właśnie dla ciebie! Dzięki niej dowiesz się, jak zadbać o plecy, stosując proste ćwiczenia i odpowiednio się ruszając. Istnieje wiele sposobów na to, jak się schylać, jak wstawać, jaką postawę przyjąć przed komputerem, jak uprawiać sport czy podnosić ciężkie przedmioty (i dzieci), by nie nabawić się uciążliwych kłopotów z kręgosłupem. Gdy już poznasz i wprowadzisz w życie dobre, a drobne nawyki, będziesz ćwiczyć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Twoje plecy ci za to podziękują!

Agnieszka Lewandowska-Kąkol : Dziewczyny z konspiry.

4

Doktor Ligia Urniaż nauczyła Andrzeja Celińskiego, jak symulować perforację wrzodu. Potem wezwana do wijącego się w bólach pacjenta, zaordynowała przewiezienie go do szpitala. Do obozu już nie wrócił.
Ewa Kubasiewicz, mimo iż została wybrana, zrezygnowała z działalności w Zarządzie Regionu. To był protest przeciwko autorytarnym zakusom Lecha Wałęsy. Nie chciała być marionetką w niczyich rękach.
Mirosławę Wałęsę poddano szczegółowej rewizji osobistej. Przez dwa tygodnie nie mogła po niej dojść do siebie. Gryps jednak ocalał i przekazała go dalej.
Z petycjami mieszkańców Zbroszy Dużej jeździły do władz przeważnie kobiety. Siadały na schodach w urzędzie i jadły bułki kupione po drodze. Wiadomo – kruszyły, więc szybko je przyjmowano, nawet gdy kolejka petentów była długa.
Bohaterkami tej książki są działaczki polskiej opozycji demokratycznej. Przedstawiamy niezwykłe kobiety reprezentujące „Solidarność” i inne organizacje, dzięki którym dokonała się w Polsce przemiana ustrojowa.
Zbierały informacje, redagowały, drukowały, rozwoziły, organizowały pomoc, ukrywały, wyciągały uwięzionych z miejsc odosobnień w stylu Jamesa Bonda. Doskonale zdawały sobie sprawę z ryzyka i podejmowały je z pełną świadomością.
W czasach konspiry cel miały wspólny, ale dążyły do niego różnymi drogami. Niektórym udało się pogodzić batalię o wartości wyższe z pieczą nad domem, inne zapłaciły za udział w niej rozpadem rodziny i osamotnieniem w wolnej już Polsce.
Pozostają niedocenione.

Ilona Wiśniewska : Lud z grenlandzkiej wyspy.

5

Ilona Wiśniewska zabiera czytelników w fascynującą podróż na Grenlandię. Jej najnowsza książka pod tytułem „Lud z grenlandzkiej wyspy” to szczegółowy i rzetelny reportaż z samego serca wyspy pokrytej lodem – Uummannaq.
Grenlandia jest największą wyspą na świecie niebędącą kontynentem. Jej teren jest pokryty w ponad 80% lądolodem. Łącznie wyspę zamieszkuje około pięćdziesięciu sześciu tysięcy mieszkańców. W książce zatytułowanej „Lud z grenlandzkiej wyspy” czytelnicy wybiorą się do jednego z miast tego fascynującego obszaru, położonego na zachodnim wybrzeżu – Uummannaq. Nazwa miejscowości dosłownie oznacza „tam, gdzie leży serce” i, jak przekonuje Ilona Wiśniewska, nazwa nawet w minimalnym stopniu nie odbiega od rzeczywistości.
Podróż do serca Grendlandii jest zaskakująco długa – trwa ponad trzydzieści trzy godziny. Na końcu tej trasy czeka niewielka, skalista wysepka o powierzchni około dwunastu kilometrów kwadratowych. Ilona Wiśniewska przybyła do Uummannaq ze względu na położony tam najstarszy w całej Grenlandii dom dziecka. Autorka w 2017 roku rozpoczęła w nim pracę jako wolontariuszka. W międzyczasie podpatrywała codzienne życie i zwyczaje mieszkańców, jak również wysłuchała ich szczerych historii oraz opowieści.
„Lud z grenlandzkiej wyspy” to książka, która powstawała w niecodziennych warunkach. Ilona Wiśniewska rozmawiała z mieszkańcami Grenlandii, gdy ci oddawali się swoim codziennym zajęciom: łowili ryby spod lodu, prowadzili samochody, sprzątali domy i gotowali obiady. W opowiedzianych przez nich historiach wyraźnie zaznacza się duma, jaką odczuwają w związku ze swoim pochodzeniem.

Zdjecia okładek i opisy ze strony merlin.pl