Nowości w Bibliotece sierpień 2018

Anna Kamińska : Białowieża szeptem.

1

Anna Kamińska odkrywa tajemnice Białowieży – historie tajemnicze, dziwne, niewiarygodne, śmieszne, a niektóre budzące niepokój lub wręcz przerażenie. W książce „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy” autorka zręcznie maluje portret Białowieży, na który składają się nieznane opowieści o jej barwnych mieszkańcach – niektóre z nich obrosły już legendą i stały się częścią tajemniczego kolorytu prastarej puszczy, inne opowiada się rzadko, a jeśli już, to właśnie szeptem.

Książka „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy” to niejako biografia Puszczy Białowieskiej. Anna Kamińska opowiedziała losy jej mieszkańców – drwali, kłusowników, bandytów, leśników, przyrodników, czarowników, bartników, hodowców żubrów, ekologów i ich rodzin. Są to rodzinne wspomnienia, sprawy kryminalne, miejscowe legendy i anegdoty. „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy” to ponad 100 lat niesamowitych opowieści o ludziach, którzy powoli odchodzili w zapomnienie – niektórzy istnieli już jedynie w pamięci starych mieszkańców.

Szymon Nowak : Dziewczyny wyklete. 2.

2

Kiedy już bez przygód dojechała do partyzanckiego obozu, ci nie mogli uwierzyć w jej szczęście. Z podziwem przyglądali się, jakby wróciła zza światów.
– Dziewczyno – mówili – to cud. Gdyby cię zrewidowali i znaleźli broń, już byś nie żyła.
Wszyscy zerwali się z krzeseł i stanęli w pozycji na baczność.
Spocznij. Panowie przestańcie bawić się już w domysły. Oto jest „Zo”, kurier Naczelnego Wodza – powiedział szef i przepuścił w drzwiach drobną ładną blondynkę.
Dlaczego nie krzyczałaś, kiedy cię bito?
Zacisnęła tylko zęby, ale kiedy jeszcze raz powtórzył pytanie, wycedziła:
– Tak zostałam wychowana.
Druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę.
Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i szczęśliwej rodzinie, które los zmusił do bezkompromisowych wyborów. Kobiecość rzucona w wir krwawej wojny domowej toczonej przez komunistów bez żadnych zasad.
Przez całe lata skazane na zapomnienie czy pogardę – zawsze broniły honoru leśnego Wojska Polskiego. Dopiero teraz historia zaczyna przyznawać im rację a ich nazwiska powoli przedostają się do podręczników.

Magdalena Grzebałkowska : Komeda. Osobiste życie jazzu.

3

Mistrzowska biografia jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów – „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej to fascynująca opowieść o życiu i karierze muzycznej Krzysztofa Komedy, rozgrywająca się na tle wschodzącej ery polskiego jazzu, który w latach pięćdziesiątych zawładną sercami tysięcy ludzi w całej Polsce. To jedyna książka, która przedziera się przez gąszcz tajemnicy, który jeszcze za życia otaczał postać Krzysztofa Komedy!
W książce „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdalena Grzebałkowska ukazała portret legendy polskiego jazzu: Krzysztofa Komedy, który mimo wielkiej sławy, był dotychczas postacią dosyć tajemniczą. Był małomówny, nieśmiały, wycofany, przez niektórych wręcz określany jako „mruk”, zawsze trzymał się na uboczu, nikomu się nie zwierzał i żył w swoim własnym świecie wypełnionym piękną muzyką. Aby napisać biografię Krzysztofa Komedy, Grzebałkowska wybrała się w blisko trzyletnią podróż śladami artysty, podczas której docierała do wspomnień, anegdot, dłuższych i krótszych opowieści, materiałów archiwalnych i mniej lub bardziej znanych wydarzeń z udziałem jazzmana. „Komeda. Osobiste życie jazzu” to również portret czasów, w których rodził się polski jazz, oraz ludzi, którzy zaszczepili miłość do tej muzykę tysiącom słuchaczy.

Kinga Lityńska : Rosja poza Rosją.

[…]4

Rosja poza Rosją to studium kulturowe obyczajowości obywateli republik byłego Związku Radzieckiego; pozycja, na łamach której zabiorę Czytelnika w podróż w głąb umysłów Kirgizów i Kazachów, w dowód tego, że mimo podobieństw i symbolicznego ciut-ciut jednoczącego narody, odrębność kulturowa wciąż żyje, a wprowadzenie nowego ładu nigdy nie będzie jednoznaczne z przemianą ludzkiej mentalności. W książce dokonuję wyczerpującej analizy porównawczej zwyczajów, zjawisk społecznych i ekonomicznych, a także cech geograficznych, jakie dzielą oraz jednoczą poszczególne kraje. Bywa, że odwołuję się do Chin, kraju, w którym spędziłam cztery lata, dokonując kontrastowego porównania pomiędzy Państwem Środka, a innymi państwami Azji – Kirgistanem i Kazachstanem – co stanowi ciekawe tło nowych doświadczeń, jakie spotkały mnie po drugiej stronie granicy. Dzięki zabawnym odnośnikom do mojej pierwszej, chińskiej przygody, Czytelnik będzie mógł potraktować Rosję poza Rosją, jako kontynuację mojej wyprawy przez Azję.
Do wspólnej wyprawy zapraszam Wszystkich spragnionych przygód, dla których podróż to nie tylko atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim droga…

Artur Zygmuntowicz : Piłeczki w palcach żonglerów.

5

Opowieść oparta na faktach z życia pracowników korporacji farmaceutycznych.
Bismarck powiedział, że człowiek nie powinien wiedzieć, jak się robi politykę i kiełbasę. Po lekturze książki Artura Zygmuntowicza możemy do tej listy dorzucić handel lekami. To bardzo chory biznes.

Zdjecia okładek i opisy ze strony merlin. pl