57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

O fantastycznej kuchni w bibliotece

Salonik prasowy kłodzkiej biblioteki 20 listopada 2018 roku zamienił się (przynajmniej wizualnie) w staropolską karczmę, a to ze względu na temat opowieści o polskich kulinariach dawnych epok, którą zaprezentował zebranym Waldemar Załuski.

Waldemar Załuski znany jest publiczności, jako właściciel największej w Polsce patelni plenerowej, na której niejednokrotnie przygotowywał na żywo przy okazji imprez na świeżym powietrzu rozmaite potrawy. Między innymi w tym roku w Pile na jego patelni i z jego udziałem został pobity dotychczasowy polski rekord w smażeniu jajecznicy (powstała z 6 tys. jaj).

Gość spotkania w bibliotece opowiadał zebranym o tym co jadano (i pito) w dawnej Polsce, skąd czerpano inspiracje, jakie były korzenie naszej kuchni, a także jak przez wieki zmieniały się smaki Polaków. Mogliśmy poznać także kuchenne kulisy wielkich przyjęć, jak choćby tych wydanych z okazji Zjazdu Gnieźnieńskiego czy ślubu Zygmunta Starego, dowiedzieć się, jak wyglądało menu tych uczt i jakie panowały wówczas zwyczaje przy biesiadnych stołach. Waldemar Załuski mówił też o książkach i materiałach, z których czerpał wiedzę o historii polskiej kuchni, a wszyscy zebrani zostali obdarowani przyprawami marki Prymat. Kulinarny temat tak wszystkich zaintrygował, że prawdopodobnie nie jest to ostatni raz, kiedy kłodzką bibliotekę wypełniają smaki i aromaty. Spotkanie pod hasłem Fantastyczna Kuchnia Polska, czyli co jedzono i pito w dawnej Polsce, zostało zorganizowane w ramach projektu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. Fantastyczna Historia w Kłodzku dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury. (mz)

ZOBACZ TEŻ

Skip to content