O modzie w kłodzkiej bibliotece

O modzie w bibliotece

W poniedziałkowy wieczór (22.11.2021), działający przy kłodzkiej bibliotece Dygresyjny Dyskusyjny Klub Książki zorganizował spotkanie z prof. Irmą Koziną na temat historii mody. Irma Kozina, historyczka sztuki, jest autorką książki „Od krynoliny do mini” (Wyd. SBM). W bardzo ciekawym wykładzie, zilustrowanym licznymi fotografiami, przedstawiła swoje spojrzenie na dzieje mody. Zaprezentowała ewolucję poszczególnych części garderoby damskiej i męskiej. Przeprowadziła analizę zmieniających się form ubioru na przestrzeni wieków w kontekście przemian społecznych i kulturowych. Dodatkową atrakcją, fascynującej opowieści, były liczne ciekawostki i anegdoty. Na przykład: zbroja paradna w średniowieczu mogła ważyć 80 kg, a strój Teodory, żony cesarza Justyniana 30 kg. Z kolei w starożytnym Rzymie obowiązywał zakaz noszenia przez mężczyzn spodni, które były uznawane za strój barbarzyńców. W dalszej części wieczoru przyszła pora na pytania i krótką dyskusję.

Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu z programu Dyskusyjne Kluby Książki 2021 MKiDN, którego koordynatorem jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.