57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

O Valesce „Pod Pegazem”

W Filii pod Pegazem kłodzkiej biblioteki 6 czerwca 2019 r. odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie autorskie z Ireną Klimaszewską, autorką książki „Valeska. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego.” Drugim gościem spotkania był Jacek Adamowski, związany z Kłodzkiem artysta plastyk, który książkę zilustrował.

Irena Klimaszewska jest kustoszem Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w której to instytucji opiekuje się zbiorami bibliotecznymi, prowadzi lekcje z młodzieżą, spotkania, redaguje „Zeszyty Muzealne”. Jest jednym z niewielu współczesnych wybitnych znawców dziejów Kłodzka od czasów najdawniejszych do współczesności. W 2010 roku MZK opublikowało jej pierwszą książkę dla dzieci „Jak skrzat Teofil zwiedzał muzeum w Kłodzku”. Później ukazały się jeszcze: „Na tropach chochlika Gburka” i „Duszek Maksio i tajemnica muzealnego dziedzińca”. „Valeskę” wydało w maju 2019 roku Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, które było również współorganizatorem czwartkowego spotkania.

Najnowsza książka Ireny Klimaszewskiej składa się z dwóch części. Pierwsza jest opowieścią skrzata Tymoteusza i prezentuje legendarne początki naszego miasta, natomiast druga – to opowieść znawczyni historii Kłodzka, która dzieli się z Czytelnikami swoja wiedzą na temat najodleglejszych dziejów, przybliżając dostępną dziś wiedzę historyczną. Obie części świetnie się uzupełniają, a lektura sprawia dużo przyjemności, zarówno starszym jak i młodszym.

Irena Klimaszewska niezbyt często spotyka się z Czytelnikami, tak więc wszyscy, którzy  mimo upału przybyli do biblioteki, mieli wyjątkową okazję, aby posłuchać o jej pracy, o tym co Valeska ma wspólnego z Libuszą, o tym kto, kiedy i dlaczego naprawdę założył Kłodzko, jak również o wielu powiązanych z tamtymi wydarzeniami faktach, które przeplatają się z legendami.

A po spotkaniu był słodki poczęstunek, autografy, które wpisywała autorka i wrysowywał ilustrator oraz rozmowy i dużo dobrej energii.

ZOBACZ TEŻ

XIV Sztuka

Skip to content