Odlot z Lemem i literacka… rakieta

Jeden z największych fantastów w dziejach, niedościgniony mistrz fantastyki naukowej, nienoblista z kilkukrotną nominacją do prestiżowej nagrody nieustannie rozpala wyobraźnię czytelników na całym świecie. Jeśli chcecie rozpocząć nową przygodę z twórczością mistrza warto zajrzeć do wypożyczalni kłodzkiej biblioteki, zdobyć niecodzienną wejściówkę i wyruszyć w kosmiczną podróż pełną literackich inspiracji.

Rakieta czeka, dziennik pokładowy z instrukcją obsługi też. Bilety rozdaje… sam Fantastyczny Pan Lem z zaświatów w wersji robota w ramach wystawy poświęconej jednemu z wielkiej czwórki Literackich Patronów roku 2021. Nowa ekspozycja w holu i samej wypożyczalni PiMBP przypomina o wybitnym filozofie, futurologu, autorze arcydzieł i kreatorze odległych światów, nawet rysowniku. Nazywanym przez znawców literatury oraz nauki „człowiekiem z kosmosem w głowie” i „odkrywcą przyszłości”, słynącym też z oryginalnych neologizmów. Stanisław Lem wydał ponad 60 książek. We wrześniu pisarz obchodziłby swoje setne urodziny.

Doskonale wiemy, że to autor dość trudny w popularnym odbiorze, świetnie rozumiany przez wyrobionych czytelników. Być może jubileuszowa ekspozycja Fantastyczny Pan Lem ułatwi poznanie twórczości lub odkrywanie jej na nowo. Przeznaczona jest nie tylko dla lemofilów. Każdy może się przyłączyć i dodatkowo uzupełnić prezentację w trakcie jej trwania.

Jak oglądać wystawę? Można to robić po kolei, studiując gablotę i informacje zamieszczone w ramach ekspozycyjnych. Pomogą w tym dość osobliwi przewodnicy, dwaj przyjaciele konstruktorzy – Trurl, Klapaucjusz oraz małe roboty zainspirowane Cyberiadą. Albo od razu zajrzeć do podświetlonej rakiety (prawie prawdziwej) pełnej ciekawostek, umieszczonej na platformie z wielkich ksiąg. Należy pamiętać, by wcześniej przywitać się z mistrzem, który siedzi wygodnie na fotelu z książek.

Potem wyobrazić sobie, że jesteśmy podróżnikami międzyplanetarnymi, otwieramy ulubiony utwór Stanisława Lema, by rozpocząć swoją niecodzienną literacką przygodę…

Co w ofercie?

Krótka historia Stanisława Lema

Biblioteka w bibliotece, czyli prawie wszystko o twórcy – biografie wspomnienia, rozmowy, wiersze

Trochę „słodkich” anegdotek i historii rodzinnych

Świat surrealistycznych fantazji, czyli jak rysował sam autor i jak były ilustrowane jego dzieła przez Daniela Mroza

Lem jako wizjoner i odkrywca przyszłości

Czytanie z obwolut – zawsze świetna podpowiedź do lektury

Kultura na łamach prasy i wieszakach – wspomnienia o pisarzu i publicyście do przeglądania na miejscu

Książki z półki bibliotecznej, by otworzyć się na mistrza imaginacji – do wypożyczenia

Odlot z Lemem. Kosmiczna podróż w Okamgnieniu, dziennik pokładowy z instrukcją obsługi i tylko trzy zadania do wykonania dla odważnych gwiezdnych łazików.

Na dobry początek trzeba zobaczyć wystawę, szukać inspiracji nawet w rakiecie, zdobyć bilet, otworzyć dziennik pokładowy, zmierzyć się z literackim wszechświatem, zanotować odpowiedzi, zostawić swój autograf, przygarnąć nagrodę z kosmicznego pakietu. To kolejny projekt bez oficjalnego otwarcia, całkiem na luzie z inspirującą zabawą bez rywalizacji, z możliwością zdobycia książek z kosmicznego pakietu i pamiątkowej zakładki. Wystawę można oglądać i uzupełniać od czerwca aż do końca roku w godzinach otwarcia wypożyczalni.

Czytamy Lema nie tylko w roku jubileuszowym. Wystrzałowa rakieta czeka. Każdy może wyruszyć w nieziemską podróż i badać w nieskończoność dzieła geniusza literatury.

Fantastyczny Pan Lem ► Wystawa z kosmicznym pakietem ► VI-XII 2021Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku ► Wypożyczalnia ► Koncepcja i realizacja ► Mariola Kowalcze