Otwarcie wystawy poświęconej historii kuźni miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej

11 kwietnia 2014 roku w Saloniku Prasowym kłodzkiej Biblioteki otwarto polsko – niemiecką wystawę poświęconą historii kuźni miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej.

Przy otwarciu obecni byli jej autorzy: syn ostatniego niemieckiego właściciela kuźni Heribert Wolf oraz Janusz Kobryń, reprezentujący Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej. Janusz Kobryń opowiadał o jej polskim właścicielu, który przejął kuźnię w 1946 r. – Janie Liwaczu – więźniu obozu koncentracyjnego Auschwitz, wykonawcy słynnego napisu: „Arbeit macht frei”. Ojciec i dziadek Heriberta Wolfa, przed wojną, byli wykonawcami wielu prac z zakresu kowalstwa artystycznego, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Szkoda, że zabytkowa kuźnia pamiętająca czasy wojny trzydziestoletniej nie ocalała. Po śmierci jej ostatniego właściciela w 1980 r. podzielono pomieszczenie na kilka mniejszych części, w których przechowuje się węgiel.

{gallery}2014wystawa{/gallery}