Pasja i mrówcza praca równa się Bibliotekarz Powiatu Kłodzkiego

Książki, internet, atrakcje kulturalne, spotkania z niezwykłymi osobowościami, szkolenia i kursy , happeningi , zajęcia artystyczne, kiermasze, konkursy i widowiska, strefy seniorów i młodych rodziców, a nawet przygody kulinarne. To i wiele innych projektów miało miejsce między majem 2014 roku a majem 2015 roku. A działo się dzięki Bibliotekarzom w Bibliotekach Powiatu Kłodzkiego. Biblioteki zapewniają dostęp do literatury, co należy do ich podstawowego zadania, ale jednocześnie działają jak instytucje wielozadaniowe. W 1 180 imprezach zorganizowanych w ubiegłym roku w Powiecie wzięło udział 24 341 osób. Z książek, czasopism lub z materiałów audiowizualnych skorzystano 659 970 razy, co daje średnio 4 egzemplarze na każdego mieszkańca Powiatu. W kursach komputerowych dla seniorów uczestniczyło blisko 900 osób. Ponad 200 dzieci bawiło się i uczyło na zajęciach przygotowanych w czasie wolnym od nauki. Zwycięzcą w rankingu bibliotek województwa dolnośląskiego została Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdroju, równocześnie będąc sklasyfikowaną na trzecim miejscu wśród bibliotek publicznych w kraju. Bibliotekarzem roku województwa dolnośląskiego została bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kudowie Zdroju pani Violetta Biernacik. Mimo skromnych funduszy przyznanych przez organizatorów na zakup książek, średnia w powiecie to 1,90 zł na mieszkańca, księgozbiory wzbogaciły się o 17 542 egzemplarze. Wyjątkiem jest tu Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdroju – 10 zł na mieszkańca. W bieżącym roku przypadają ważne rocznice bibliotekarskie. Świętujemy 60. rocznicę powstania Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, a już niebawem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku świętować będzie 70. urodziny.