57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Pasje Naszych Czytelników. Wanda Frej – malarstwo.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku
zaprasza
na spotkanie z twórcą i wernisaż wystawy

Wanda Frej
MALARSTWO

5 października 2022 r. •  godz. 17.00
Salonik Prasowy Czytelni PiMBP w Kłodzku (w ratuszu)

Wanda Frej
Urodziła się w 1940 roku w Przemyślu. Ukończyła tam Technikum Odzieżowe, uzyskując tytuł technika technologa odzieży damskiej. W latach 1958–60 uczyła się w warszawskim Studium Nauczycielskim dla nauczycieli szkół odzieżowych. W roku 1960 przyjechała do Kłodzka, gdzie rozpoczęła pracę w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 o kierunku odzieżowym. W latach 1968–1973 studiowała filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. W latach 1975-1990 była dyrektorem i nauczycielem języka  polskiego w SP nr 1 w Kłodzku.
Swoje młodzieńcze zainteresowania w dziedzinie haftu i malarstwa zaczęła rozwijać na emeryturze. Do malowania zainspirowało ją spotkanie i znajomość z uznanym polanickim malarzem Henrykiem Szypułą. Malować uczyła się później samodzielnie, czytając książki o malarstwie i malarzach, a także kopiując obrazy dawnych mistrzów.
Pierwsza wystawa jej prac odbyła się w styczniu 2010 roku w Kłodzkim Ośrodku Kultury, a następna w czerwcu 2012 roku w sali katechetycznej kościoła o.o. Franciszkanów w Kłodzku. Na wystawie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku w październiku 2022 roku będzie można oglądać obrazy Wandy Frej prezentujące zarówno kwiaty (ulubiony temat malarski autorki) oraz kopie dzieł dawnych mistrzów.