Piłsudski i… sasanki, czyli alternatywne świętowanie niepodległości

Tylko w kłodzkiej bibliotece! Sprzyjającym pretekstem może być niepowtarzalna integracyjna przygoda dla mieszkańców Kłodzka, Ziemi Kłodzkiej, naszych gości i czytelników. Już otwarta nowa wystawa w galerii „za drzwiami” wypożyczalni PiMBP. Bardzo niekonwencjonalna, przyrodnicza i kulturalna, bez patosu, wyznaczająca szczególną rolę odbiorcom. Motywacja do współpracy i twórczej zabawy międzypokoleniowej. Współczesna opowieść o miejscach, pejzażach zainspirowana literackim krajobrazem i wydarzeniami sprzed stu lat, Wielkim Marszałkiem i przyrodą. Rodzaj subiektywnej podróży. Barwny obraz polskich zakątków w wyjątkowych opisach ulubionych i zapamiętanych miejsc.

Każdy z nas może być fragmentem niepodległościowej panoramy dokładając swój głos. Niech to będzie cytat, wspomnienie, fotografia, rysunek. 100 kart / 100 spojrzeń / sto lat! „Suma zachwytów” – naszych kłodzkich zachwytów. Dla nas i może kiedyś dla potomnych. W podziękowaniu za autorski entuzjazm – biblioteczny fragment z historią w tle – zakładki z KOLEKCJI LIMITOWANEJ od 1 do 100 z pamiątkowym ekslibrisem Zygmunta Janoty (linoryt, 1965).

Nie zabraknie ciekawych propozycji dla książkoholików. Czytanie krajobrazu, by odbyć literacką stuletnią wędrówkę z propozycją uzupełnienia bibliografii, oczywiście z nagrodami. Wystawa na poziomie naszych wspomnień, zadumy, kontemplacji. Kluczowa rola Józefa Piłsudskiego jako inspirujące tło do radosnej wędrówki. Kulturalna oferta w szafie i na szafie, by otworzyć się na historię. Czytanie to również sposób na świętowanie! Sporo anegdot i ciekawostek, między innymi czeski portret Marszałka sprzed prawie stu autorstwa słynnego Haška. Do poczytania historyjki z „Milusina” w Sulejówku.

Spróbujmy świętować inaczej. Z szansą dla indywidualnej wyobraźni i wrażliwości. Niech to będzie wspólny kłodzki obraz. Zapraszamy serdecznie do współtworzenia.

PANORAMA NIEPODLEGŁOŚCI
100 kart / 100 spojrzeń / sto lat