57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Poetyckie fantastyczne śpiewanie

Świetny koncert „Wiersze (pod)różne” Kuby Blokesza i Michała Szuby był ostatnią imprezą realizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kłodzku projektu Fantastyczna Historia w Kłodzku dofinansowanego w 2018 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury. W gościnnych progach Centrum Kultury Chrześcijańskiej 21 listopada br. przy dźwiękach gitar energetycznie i refleksyjnie wybrzmiały wiersze poetów czeskich, ukraińskich i polskich, a licznie zgromadzona publiczność z utworu na utwór coraz większymi brawami nagradzała wykonawców.

Ten finałowy koncert poprzedziło wręczenie nagród II Kłodzkiego Turnieju Poezji Śpiewanej, który również był częścią projektu oraz prezentacje laureatów. Turniej odbył się w godzinach przedpołudniowych, a młodzież oceniało jury w składzie Klaudia Lutosławska-Nowak, Joanna Półtoranos i Marta Sidorowska. Zwycięzcami turnieju zostali: Anna, Malwina i Adam Sobaszkowie (w kategorii muzykujących rodzin) oraz Natalia Wróblewska (III miejsce) z Zespołu Placówek Socjoterapeutycznych w Kłodzku, Katarzyna Woźnicka z SP nr 2 i Aleksandra Łabędź z Zespołu Szkół Społecznych (II miejsce ex aequo) oraz Łukasz Mazur z SP nr 1 (I miejsce). Młodzi wykonawcy zaprezentowali znane i mniej znane utwory, wykazując się zarówno talentem wokalnym, jak i umiejętnością tworzenia nastroju.

Jak na finałową imprezę przystało po koncercie wszyscy goście zostali poczęstowani tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję (z logo projektu Fantastyczna Historia w Kłodzku), a także przy kawie i herbacie mieli okazję porozmawiać ze wszystkimi wykonawcami koncertu. Współorganizatorami wydarzenia było Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Kłodzki Ośrodek Kultury.

Fantastyczna Historia w Kłodzku to cykl 13 imprez, który miał na celu poprzez rozmaite formy wzbudzić zainteresowanie literaturą i regionem, a także zachęcić mieszkańców Kłodzka w każdym wieku do odwiedzania biblioteki. Fantastyczna Historia w Kłodzku prezentowana była głównie poprzez spotkania autorskie, a były też wystawy i konkursy, a nawet edukacyjna wycieczka miejska i koncert. Biblioteka wydała też cykl 4 pocztówek prezentujących wiersze kłodzkich poetów o Kłodzku, a w Kłodzkiej Gazecie Miejskiej publikowany był cykl „Patroni kłodzkich ulic”. Tak więc każdy, kogo choć trochę interesuje szeroko pojęta kultura, znalazł w tym projekcie coś dla sobie. Całkowity koszt projektu wyniósł 20 tys. złotych, z czego ponad 70 % stanowiło dofinansowanie z MKiDN. (mz)

ZOBACZ TEŻ

XIV Sztuka

Skip to content