Nowości w Bibliotece – kwiecień 2012

Maja i Jan  Łozińscy
W przedwojennej Polsce
Życie codzienne i niecodzienne
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011

W przedwojennej Polsce … to wydawnictwo , na którą warto zwrócić Państwa uwagę z kilku różnych względów. Jest to edycja, tak jak przystało na PWN –  bardzo starannie wydana, zapatrzona w w liczne kolorowe i czarno-białe ilustracje. Zawiera  wiele innowacyjnych informacji dla historyków, socjologów i kulturoznawców. Okres dwudziestolecia międzywojennego przedstawiony jest ze swoistą literacką swadą, która nie może być obojętną  nawet dla najbardziej opornych czytelników. Studiowanie polskiej obyczajowości, śledzenie jej na podstawie wspomnień, artykułów prasowych i pamiętników  – z tą lekturą – będzie dla  czytelnika  wielką przyjemnością.

Tadeusz Wittlin
Szabla i koń
Gawęda o Wieniawie
Wydawnictwo LTW, Łomianki

Bolesław Wieniawa-Długoszowski  to postać legenda –  adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego, wieki patriota, równocześnie birbant i zawadiaka, cygan  – zasiadający przy artystycznym stoliku w  Ziemiańskiej. Dowcipny i zmanierowany przez kobiety, miłośnik i tłumacz Baudelaire`a., pierwsze satyryczne pióro legionów. Inicjator powstania Pierwszej Szopki Warszawskiej – autorstwa J. Lechonia J. Tuwima i A. Słonimskiego. Nie cierpiał polityki, czuł się wyłącznie ułanem, a tym czasem Piłsudski przekornie chciał go przeznaczyć do służby dyplomatycznej. Po propozycji przeniesienia go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział:  „Komendancie na dyplomatę nie nadaję się zupełnie. W kawalerii można czasem robić głupstwa, ale nigdy świństwa, w dyplomacji na odwrót: czasem świństwa, ale nigdy głupstwa. Wolę zostać w kawalerii”
Książkę czyta się jednym tchem. Wspaniała lektura  umili nam dłużący się czas oczekiwania  – na leniwie nadchodzącą wiosnę.