Próba powrotu – Anna Zelenay wystawa X-XI

Próba powrotu – Anna Zelenay wystawa X-XI / Wypożyczalnia PiMBP Kłodzko. „Próba powrotu – Anna Zelenay”, to nowa wystawa w Wypożyczalni PiMBP w Kłodzku.

Jaki pretekst? Zaduszki oraz ukazanie się pierwszej biografii znanej kłodzkiej poetki, autorki opowiadań i tłumaczki twórczości Achmatowej. Kim była Anna Zelenay? Jaki wpływ wywarła na kłodzkie środowisko twórcze poetka urodzona na Kresach. Jakie zostały o niej wspomnienia, legendy, o czym pisała. Zapraszam do lektury książki autorstwa Doroty Węgrzyn „Jak najdyskretniej oswoić śmierć. Życie i poezja Anny Zelenay”, zrodzonej z głębokiej fascynacji niezwykłą poetką (wyd. Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe). Ekspozycja biblioteczna przypomina postać Anny Zelenay i ówczesne środowisko literackie. Prezentuje dokumenty życia społecznego. Są plakaty, zaproszenia, druki okolicznościowe z Kłodzkich Wiosen Poetyckich. Fragmenty publikacji regionalnych o poetce, Kamerton – jednodniówka Klubu Twórczej Inteligencji, z którym związana była Zelenay. Mało kto pamięta o jej twórczości prozatorskiej – „Dziewczyna, czyli opowiadanie optymistyczne”, zamieszczone właśnie w Kamertonie. Zelenay fascynowało Kłodzko, które opisywała nie tylko językiem poezji. W 1960 r. nakładem Klubu Twórczej Inteligencji ukazał się „Przewodnik po zabytkach Kłodzka”. Są też jej tomiki poetyckie. Na regałach i ścianach wiszą wielkie wiersze z cyklu „Kreślenie krajobrazu”. Materiały wystawiennicze umieszczone są nie tylko w antyramach. Można zobaczyć przygotowany na tę okoliczność całkiem poetycki regał, który prowokuje już przy wejściu. Nie zabrakło też wierszy dedykowanych poetce – Zofia Mirska „Annie Zelenay”, Jan Kulka „Gdzie patrzą oczy”.Wystawę można oglądać do końca listopada. A może nasza ekspozycja zachęci polonistów do lekcji bibliotecznych o inicjatorce Kłodzkich Wiosen Poetyckich . Zapraszam do spotkania z kłodzką poezją.

Mariola Kowalcze

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij na miniaturkę aby powiększyć)

{gallery}Zelenay{/gallery}

{jcomments on}