Przechodząc przez ULICE

wystawa I – III 2015 Wypożyczalnia PiMBP

{gallery}2015ulice2{/gallery}


Każdą ulicę można przejść wzdłuż i wszerz, nawet wiele razy. Można dotrzeć z różnych punktów miasta. Można też odnaleźć ich historię zapisaną w tekstach literackich, wspomnieniach. I taki spacer po ulicach, uliczkach, alejach, pasażach proponuje ekspozycja w Wypożyczalni Powiatowej i Miejskiej Biblitece Publicznej w Kłodzku.

Uważny Czytelnik przechodząc przez ulicę, również tę wystawową, będzie zdumiony, ile tam kryje się zagadek, ciekawostek, a co za tym idzie, skojarzeń. Znane z piosenki i prozy, opisane w szmoncesach mistrza Tuwima, w pasażach autobiograficznych, stanowiące ważną figurą pamięci, o różnej barwie (nie tylko czerwone) i te niestraszne dla dzieci. Ulice wielkich miast i naszego kłodzkiego zakątka. A ile jest tytułów książek ze słowem “ulica”. Można je uzupełnić. Wystawa to tylko propozycja i subiektywny wybór z ogromu materiałów.

Kim jest flâneur i kto o nim pisał? Kłodzka poetka z Ostatniej? Dla kogo nasze “Miasto jest najpiękniejsze nocą”? Najkrótsza historia pewnej warszawskiej ulicy? Jak trafić na londyńską Pokątną? Gdzie można przysiąść i poczytać z poetami ich wiersze? I wiele innych ciekawostek. Jakich? Przyjdź. Przyłącz się do zabawy i poznaj uliczne lektury z kłodzkiej Biblioteki. Rozwiąż mini quiz literacki “Z perspektywy ulic ciekawostki znasz?”, odpowiedzi ukryte w ekspozycji. Można też czytać kłodzkie ulice. Dla nauczycieli i uczniów propozycja nie do odrzucenia – lekcja w holu Wypożyczalni.

Zatem w stronę ulic!
Serdecznie zapraszam – Mariola Kowalcze

zobacz przeczytaj pomyśl odszukaj / ZNASZ odpowiedź To napisz

raz dwa trzy
innych TYTUŁÓW
szukasz TY

cztery pięć sześć
literacką ZAGADKĘ
rozwiąż TEŻ

siedem osiem
ulicami KŁODZKA
uważnie PRZEJDŹ

dziewięć dziesięć
wiesz już WSZYSTKO
to nagrodę MASZ

{gallery}2015ulice{/gallery}