„Przerwana rozmowa” to czwarty tom serii „Wichry zmian” prezentującej wspomnienia mieszkańców Kłodzka i ziemi kłodzkiej. Po „Świadkach” Zbigniewa Machosia, „Smakach życia” Krzysztofa Filipowicza i „Chłopaku z Jelni” Feliksa Czarneckiego, tym razem do rąk czytelnika trafiają wspomnienia polanickiego lekarza weterynarii, samorządowca i społecznika Zygmunta Moczulskiego.
Tytuł tomu „Przerwana rozmowa” jest nieprzypadkowy, gdyż Zygmunt Moczulski zmarł w lutym br., w trakcie powstawania książki, więc w promocyjnym spotkaniu w filii kłodzkiej biblioteki „Pod Pegazem” 26 września 2024 r. wzięły udział jego córki – Elżbieta, Brygida i Zofia – oraz oczywiście Janusz Laska, jako współautor i pomysłodawca tego interesującego cyklu wydawanego przez Fundację im. Tomasza Morusa.
Prowadząca spotkanie dyrektor kłodzkiej biblioteki Marta Zilbert dopytywała Panie nie tylko o te szczegóły, którymi pan Zygmunt zdążył podzielić się z przyszłymi czytelnikami, ale przede wszystkim o fakty i zdarzenia, których już nie zdołamy poznać bezpośrednio od autora. A tych jest naprawdę wiele. Córki pana Zygmunta Moczulskiego przytoczyły bardzo wiele barwnych anegdot i wspomnień rodzinnych, które z pewnością mogłoby stać się przyczynkiem do kolejnego tomu opowieści o rodzinie Moczulskich z Polanicy-Zdroju.
Po interesującej rozmowie tradycji „Pod Pegazem” musiało stać się zadość – były więc słodkie wypieki i rozmaite napoje oraz kuluarowe rozmowy dopełniające.
I po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że seria „Wichry zmian”, to nie tylko intrygujące życiorysy i losy bohaterów, ale przed wszystkim opowieści o naszym regionie, o jego powojennych czasach, o rozległych i zapomnianych meandrach dziejów, które często przechowywane są tylko we wspomnieniach. I oby tych zachowanych wspomnień powstało jak najwięcej.