PRZEZ ZIELONĄ UKRAINĘ….

Przez zieloną Ukrainę, od Karpat przez Krym do Morza Czarnego, wędrowaliśmy z Leszkiem Brągielem – poetą, filozofem, podróżnikiem, fotografem – uczestnicząc w kolejnej gawędzie z cyklu: „W 80. spotkań dookoła świata” w Saloniku Prasowym PiMBP 12.03.2014.

   Podróż zaczęliśmy od historii i zadziwiających zwyczajów Huculszczyzny. Następnie droga wiodła przez Ruś Kijowską i Zaporoże. Z wiadomych względów nieco dłużej zatrzymaliśmy się na Krymie. Nasz gość przywiózł ze sobą tradycyjne ukraińskie stroje i instrumenty. Nie obyło się bez grania na szamańskiej drumli.
   Leszek Brągiel na stałe mieszka w Górach Złotych w Orłowcu, w założonym przez siebie Ogrodzie Górskiego Wiatru – miejscu spotkań i prezentacji różnorodnych form sztuki. Stamtąd co roku wyrusza na szlaki europejskich i azjatyckich podróży. Zwiedził Chiny, Himalaje, państwa Bliskiego Wschodu, Armenię, Azerbejdżan, Norwegię, Europę Wschodnią. Najchętniej wraca na Ukrainę, gdzie zawsze czeka na niego grupa wiernych przyjaciół.
   W 2007 roku wydał zbiór poezji, prozy i fotografii: „Wędrówki po Ukrainie”, jego drugie wydanie powstało w roku 2011 uzupełnione przez nowe teksty i fotografie, reminiscencje z kolejnych podróży. Pięknie graficznie oprawiony tomik jest do nabycia w Wypożyczalni Biblioteki.(ACG)  

{gallery}2014leszekbr{/gallery}