57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Przypadek kłodzki Józefa Wilkonia – wystawa z wyobraźnią

To nowy projekt przygotowany na 92. urodziny Józefa Wilkonia, artysty wielkiego formatu i światowej sławy. Mistrza ilustracji książkowej dla dzieci i dorosłych, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów oraz scenografii teatralnych, historyka sztuki, eksperymentatora, który wciąż zaskakuje i wzrusza. Każda jego książka to prawdziwa perełka wydawnicza. W jego twórczości widać ogromną fascynację naturą, głównie zwierzętami, ekspresyjną kreskę, tajemniczy nastrój, który pobudza wyobraźnię odbiorców. Tworząc swój baśniowy świat stosuje wiele rozmaitych technik, często – jak sam podkreśla – dzieło przypadku z ciekawym efektem. Wilkoń do dziś eksperymentuje w sztuce. Posługuje się nie tylko pędzlem, ale siekierą, dłutem, a drewno stało się inspiracją tzw. ilustracji przestrzennych. Najnowsze realizacje to wynik wkroczenia do świata cyfrowego. Artysta zamienił farby, pędzle na elektroniczne kreski i plamy.

Ekspozycja w ramach autorskiego projektu prezentowana jest w holu wypożyczalni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku. Promuje bogatą twórczość Józefa Wilkonia w nietypowej leśnej aranżacji z dodatkiem papieru pakowego i wilkoniowymi stworkowymi wariacjami w bibliotecznym wydaniu. Całość opracowana na podstawie książek ilustrowanych przez Wilkonia, również jego autorskich pozycji oraz biografii i ciekawostek znalezionych w mediach. Część zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnej.

Dlaczego przypadek kłodzki? Odpowiedź prosta. Pierwszy tytuł, który wpadł mi w ręce to „Psie życie” uznane za najpiękniejszą książkę roku 2011. Wzruszający monolog psa, w całości dzieło Wilkonia – tekst i grafika, niezwykłe rzeźby ulubionych czworonogów… jak żywe – premiera przestrzennych ilustracji. Potem poszukiwanie innych utworów i ciągły zachwyt. Aż wreszcie „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” – rozmowa Agaty Napiórskiej z artystą. To bezpośrednia motywacja, by pokazać kilka zdarzeń z życia artysty. Inne epizody wymyśliłam lub wyszperałam na potrzeby projektu. Chciałam zaprezentować fragment niezwykłego artyzmu Józefa Wilkonia i zaprosić naszych czytelników do lektury z pięknej półki. Zwiedzanie ułatwi dość osobliwy przewodnik po wystawie i wybranych historiach z życia artysty oraz specjalna instalacja książkowa na sztaludze. Można dowiedzieć się czym jest przypadek według mistrza i jego rola w życiu artysty. Jak wygląda np. przypadek rzeźbiarski i najnowszy na tablecie. A historia szlacheckiego i ze słynnym błędnym rycerzem, czyli niesamowity duet po latach z Mickiewiczem i Cervantesem? Ciekawy jest epizod kiermaszowej torby zmalowanej, świąteczny, z wywiadem rysunkowym zamieszczonym w „Przekroju” i kampanią czytelniczą. Mamy też gablotę pełną samych „szczęśliwych” i artystycznych przypadków Józefa Wilkonia. Wśród nich rodzinny i literacki.

Czasem niespodziewany rysunek sprawi, że wyruszymy w niezwykłą podróż, która nas samych zaskoczy. Wszystko dzięki potędze własnej wyobraźni. Możemy zmienić opowieść, która toczy się w książce. Nawet odwrócić los bohaterów, iść z pomocą. Nie wierzycie?! Spróbujcie. Każdy to potrafi. Jest okazja. Będzie to nowy przypadek czytelniczy zainspirowany książkami zilustrowanymi przez Józefa Wilkonia. Polecamy artystyczne warsztaty – Wielki mistrz i mali mistrzowie. Zabawa indywidualna lub grupowa, zupełnie na luzie bez rywalizacji, z nagrodami i możliwością wspólnej galerii. Wystawę „Przypadek kłodzki Józefa Wilkonia” można oglądać i współtworzyć do końca grudnia br. Zapraszamy serdecznie.

Mariola Kowalcze

ZOBACZ TEŻ

O naturze w naturze

Sierpniowe spotkanie kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 18 sierpnia 2022 roku w ogródku naszej Klubowiczki Małgorzaty a poświęcone było tematowi: człowiek i...

Robótkowo pod Pegazem

Od 23 do 26 sierpnia od godz. 10.00 do 12.00 zapraszamy na naukę robótek ręcznych (szydełko, druty, wyszywanie) dla dzieci do Filii Nr...
Skip to content