Pysznie, słodko, zdrowo… głośno i po mistrzowsku!

Dobra literatura smakuje, pięknie podana jeszcze bardziej. Tak właśnie wyglądała piąta odsłona wrześniowej zabawy przy zabytkowej fontannie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Kto nie był, niech żałuje. Kto był niech wspomina, gotuje i… czyta. Prawdziwa feta, impreza pełną parą dosłownie i w przenośni. Ktoś tu kręci. PYSZNIE, SŁODKO I… ZDROWO. Warsztaty kulinarne dla dzieci z Moniką Mrozowską, znaną aktorką, blogerką, felietonistką, autorką książek kulinarnych, propagatorką zdrowego i aktywnego stylu życia. Wszyscy goście duzi i mali, cały wielki tłum (w porywach nawet ok. 250 osób) zauroczeni. Jeszcze mogli poznać moc przepysznych potraw degustując i słuchając przepisów kulinarnych z książki Moniki Mrozowskiej („Pysznie, słodko i… zdrowo, czyli desery, które możesz jeść codziennie”) w wykonaniu małych szefów kuchni.

Niektórzy dzięki pysznej zupie z czerwonej soczewicy na bazie mleka kokosowego tak tryskali energią w ramach konkursu dla klas IV-VI, tak trzymali formę aż wygrali. Gratulacje! Dodatkowe brawa, bo zmierzyły się w czytaniu wszystkie kłodzkie szkoły podstawowe i Żelazno. Cóż, wici się szybko się rozchodzą po naszej gminie.

Oto wyniki:

KŁODZKI MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2017 – Paulina Humeńczuk, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku

WYRÓŻNIENIA:
Lena Kancelarz, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kłodzku,
Wiktoria Lichwa, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Żelaźnie,
Aleksandra Winiarska, Szkoła Podstawowa Nr 6 w Kłodzku.

Sami czwartale! Niesamowite!!!

Honor starszych uratowała Magdalena Leśniak z kl. V (Szkoła Podstawowa Nr 6 w Kłodzku), gdyż otrzymała NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI ufundowaną przez Elżbietę Wysocką, miłośniczkę fotografii artystycznej.

Jeszcze raz wielkie gratulacje i podziękowania. Też dla jurorów – Monika Mrozowska, o której już wszystko wiemy, Barbara Glińska, menadżerka Casa D`oro, miłośniczka kuchni włoskiej, Ewa Kornaszewska, nauczycielka ze Społecznej, pozytywnie i teatralnie zakręcona, Wiktoria Piaskowska, laureatka 3 głośnych edycji, Mistrzyni Głośnego Czytania 2016 i Mietek Kowalcze, uzależniony od książek, kultury i działań… społecznych.

Wszyscy otrzymali piękne nagrody dzięki hojności sponsorów, bo zawsze trzeba motywować i nagradzać za dobry wysiłek. Wielkie podziękowania dla Wydawnictw – Dwie Siostry z Warszawy, Media Rodzina z Poznania. Jeszcze ukłony dla zaprzyjaźnionej redakcji „Bramy. Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej”. Przyłączył się także Klub Otwartej Kultury, Starostwo Powiatu Kłodzkiego oraz przyjaciele i czytelnicy kłodzkiej biblioteki. Dodatkowe podziękowania dla dużych i średnich z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku, bo przyjazne działania społeczne leżą zawsze w ich naturze.

Na deser były dodatkowe atrakcje. Fascynujący świat kuchni literackiej i zabawa – z książki na talerz, taka sympatyczna inspiracja w fartuchu i na tackach. Jeszcze fotorelacja z poprzednich głośnych edycji ku radości i wspomnieniom. Dla ciekawskich zdjęcie w ramce z tackowym srebrnym CzytoLudkiem z wielką łychą. Takich smaków przy fontannie jeszcze nie było.

A wszystko za sprawą kłodzkiej biblioteki, odrobiny wyobraźni i apetytu na dobrą czytelniczą zabawę. Chyba wyszło to wszystkim na zdrowie i… gust literacki.

Do głośnego kolejnego razu a jeszcze w październiku poznamy wielki przepis na głośne czytanie.
Zapraszamy do wypożyczalni kłodzkiej biblioteki przy pl. Chrobrego 1. Wkrótce w galerii „za drzwiami” nowa wystawa, bo Leśmian pakuje rymy z uRokiem kłodzkim, by powrócić w zaświaty poezji.

Mariola Kowalcze / koordynator projektu

Poniżej link do relacji z Telewizji Kłodzkiej.