Grywalizacja w bibliotece

Co ma wspólnego wieża z makaronu i ćwiczenie NASA jak przetrwać na księżycu? To ćwiczenia, które w ramach szkolenia „Biblioteka dla młodego człowieka” wykonywali bibliotekarze z powiatu kłodzkiego. Szkolenie pt. „Grywalizacja w bibliotece” przeprowadził Michał Fiedukiewicz (informatyk, właściciel firmy Technokracja prowadzącej zajęcia z zakresu robotyki i kodowania dla dzieci i młodzieży). Co kryje się pod tym tytułem grywalizacja inaczej nazwana gryfikacja lub gamifikacja (ang. gamification) wg definicji pojęcia
z Wikipedii
– wykorzystanie mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia zaangażowania ludzi. Technika bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych osiągalnych wyzwań, rywalizacji, współpracy itp. Grywalizacja pozwala zaangażować ludzi do zajęć, które są zgodne z oczekiwaniami autora projektu, nawet jeśli są one uważane za nudne lub rutynowe.

Tyle teorii. Grywalizacja ma już ugruntowaną pozycję w biznesie
i marketingu, a obecnie wkracza wielkimi krokami do bibliotek i niesie ze sobą olbrzymi potencjał. Warto zapoznać się z tym nowym trendem, bo zadziwiająco dobrze odpowiada na potrzeby młodego pokolenia.
Po zaznajomieniu bibliotekarzy z teorią i przykładami z gier stworzonych przez biblioteki, zaprosiliśmy uczestników warsztatów do udziału w grze stworzonej przez prelegenta. Szkolenie spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników.

Szkolenie z cyklu „Biblioteka dla młodego człowieka” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury odbyło 30 listopada 2018 r. w kłodzkiej bibliotece.