Tydzień bibliotek

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, czyli święto wszystkich osób związanych z biblioteką obchodzony jest 8 maja 2020 r.. Tego dnia rozpoczyna się XVII Tydzień Bibliotek – akcja promująca książkę i czytelnictwo, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek brzmi: ZASMAKUJ W BIBLIOTECE, Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób: Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Kłodzku przygotowała menu święta bibliotek, w którym znajdą się przepisy na smakowanie słowa i łakome literackie kąski. Zaplanowaliśmy szereg działań, które można będzie obserwować i brać w nich udział poprzez nasze media społecznościowe: profil na Facebooku oraz na stronę internetową.

Tydzień Bibliotek zainaugurujemy już w najbliższy piątek, 8 maja br. o 8.00 rano niespodzianką dla czytelników, którzy będą mogli wziąć udział w facebookowym konkursie z nagrodami książkowymi pt: Literatura na talerzu. Zadaniem konkursowym będzie na podstawie cytatu i przepisu kulinarnego zaczerpniętego z literatury pięknej wskazać autora i tytuł książki, a odpowiedź wysłać na maila: zastepca@biblioteka.klodzko.pl. Od 8 do 15 maja będziemy publikować nową zagadkę i każdego dnia osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi zostanie zwycięzcą konkursu. Zapraszamy do udziału, bo naprawdę warto. Zagadki będą pojawiać się na naszym fb codziennie o 8.00 rano, a odpowiedź na zagadkę przysłać trzeba będzie tego samego dnia do godziny 12.00.

Również z piątek rozpoczniemy cykl: Rozsmakuj się w literaturze, w którym będziemy prezentować wątki kulinarne w prozie zaprzyjaźnionych z biblioteką autorów m.in. Agnieszki Urbańskiej, Lidii Amejko, Tomasza Duszyńskiego, Macieja Bobuli, Łady Ponikowskiej i Marty Zilbert, Tomasza Pawlęgi.

W tym roku nasza biblioteka będzie obchodziła 75-lecie swojej działalności.
W związku z tym prezentujemy historię naszej placówki na facebooku. W Tygodniu Bibliotek chcemy się podzielić w cyklu
Kulinarne Wspomnienia migawkami z akcji czytelniczej organizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 21 września 2015 r.. Naszym gościem była Monika Mrozowska aktorka, blogerka, felietonistka, autorka książek kulinarnych, ambasadorka zdrowego i aktywnego stylu życia. Podczas Głośnego Czytania ze Smakiem odbywającego się pod ratuszem prowadziła kulinarne warsztaty dla dzieci.

Ostatnie działanie pt: Wymieńmy się przepisem ma być facebookową giełdą przepisów kulinarnych na wypróbowane dania bibliotekarzy i czytelników.

Zapraszamy do udziału oraz do biblioteki, którą otwieramy już 11 maja 2020. Informacje na stronie www.biblioteka.klodzko.pl