{gallery}2015cher{/gallery}
Elżbieta Cherezińska – polska pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej. Debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem Z jednej strony, z drugiej strony, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce.
Od 2008 roku związana z Wydawnictwem Zysk i S-ka, którego nakładem ukazała się Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum.
Od 2009 roku w Zysk i S-ka zaczęły ukazywać się kolejne części Północnej drogi, które zapewniły autorce stałe miejsce na polskim rynku literackim. Na czterotomową opowieść o X i XI-wiecznej Skandynawii epoki wikingów składają się: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012).
W 2010 roku ukazała się Gra w kości – pierwsza powieść o Piastach. Cherezińska opisuje w niej czas zjazdu gnieźnieńskiego, a przede wszystkim oddaje w swojej powieści realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Przedstawia relacje między Polską Bolesława Chrobrego a cesarstwem Ottona III.
Bestsellerowa Korona śniegu i krwi wydana w 2012 roku jest powieścią osadzoną w XIII-wiecznej Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego. Opisuje walkę o tron polski i losy pierwszego króla po 200-letnim rozdrobnieniu państwa Przemysła II. Jest to pierwsza część cyklu „Odrodzone królestwo”. Na podstawie powieści powstało słuchowisko zrealizowane przez Radio Merkury w reżyserii Roberta Mirzyńskiego, z muzyką skomponowaną przez Tadeusza Gauera.
W 2013 roku wydana została kolejna bestsellerowa powieść, tym razem z czasów II wojny światowej, Legion, czyli historia Brygady Świętokrzyskiej.
W 2013 roku znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA za Koronę śniegu i krwi.