57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Uwaga wydarzenie!


{gallery}2015sybir{/gallery}
10 listopada 2015 roku, godz.18.00 Biblioteka zaprasza na
spotkanie z Wiaczesławem Masalcewem. 
Współorganizator Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej

Wiaczesław Masalcew – nauczyciel historii szkoły średniej w Letce (rej. priłużski Republiki Komi), następnie nauczyciel w szkole średniej w Objaczewie (rej. priłużski Republiki Komi), od kilku lat jej dyrektor. Od ponad 10 lat organizuje uczniowskie ekspedycje badawcze do dawnych osiedli specjalnych (specposiołków) w rejonie priłużskim (tu należy także dawny rejon letski). W osiedlach tych przebywali deportowani obywatele radzieccy (rozkułaczani chłopi) a od roku 1940 obywatele polscy deportowani z Kresów, a także tzw. bieżeńcy. W trakcie ekspedycji zlokalizowano osiedla i cmentarze, które były do tej pory nieznane i nie figurują w dokumentach archiwalnych. Większość tych osiedli obecnie nie istnieje, nie figurują na mapach. Cmentarze od lat 40 są opuszczone, leżą z dala od ludzkich siedzib.

W roku 2014 z rąk Konsula Generalnego RP otrzymał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci narodowej przyznawany przez ROPWiM w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ

Regulamin zajęć wakacyjnych/feryjnych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku

REGULAMIN ZAJĘĆ WAKACYJNYCH/FERYJNYCH W POWIATOWEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ im. MARII DĄBROWSKIEJ W KŁODZKU. § 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. Organizatorem zajęć wakacyjnych/feryjnych jest Powiatowa i Miejska...
Skip to content