Kłodzko mekką artystów

{gallery}2015walor{/gallery}
 VI Dolnośląski Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej Walor 2014 to ważne wydarzenie  dla dolnośląskiego  środowiska artystycznego. Wśród 700  prac wykonanych przez 147 artystów biorących udział w przeglądzie, jury przyznało  nagrody i wyróżnienia 28 pracom  wykonanym  przez 8 Kłodzczan.

Nagrodzeni  i wyróżnieni  –  Dorota Cieśla, Jadwiga Żelaszkiewicz, Katarzyna Śrutwa, Lucyna Skórska, Jerzy Dominik Szczesiak, Maria Tarnawska, Zuzanna Sitarz, Katarzyna Stępień –  to artyści amatorzy,  tworzący w  kłodzkim Dużym Studiu  Plastycznym (KCKSiR) pod czujnym okiem artysty plastyka  Bogdana Wieczorka. Miło  zaznaczyć, że od 2004 roku zrzeszeni w DSP  artyści już kilkakrotnie zostali dostrzeżeni  i nagrodzeni.  Wszystkie nagrodzone prace  wystawiono wcześniej  w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury  w galerii  „Na Piętrze” oraz w Czechach Na Zamku w Lanškroun, a 20 maja w Saloniku Prasowym kłodzkiej  PiMBP odbył się wernisaż prac kłodzkich artystów. Wystawę można oglądać do końca czerwca br. Nagrodzeni plastycy:  Dorota Cieśla , Katarzyna Śrutwa i Jerzy Dominik Szcześniak z żoną Anną mieli już w Saloniku  wystawy indywidualne.  Swoimi  wernisażami  mogą się poszczycić  także  inne  członkinie Dużego Studia Plastycznego: Beata Kazimierska  i  Jolanta Ubik.

Artyści amatorzy tworzą jak profesjonaliści. W wielu przypadkach.  Taka ocena nie jest żadną przesadą. Stworzone kreacje malarskie  mówią same za siebie. Przed  „Pejzażem” Lucyny Skórskiej nie  można przejść obojętnie, wzrok przykuwa kolor, który mówi o dojrzałości artystycznej, a  impresjonistyczne wariacje na temat pejzażu każą zastanowić się także nad dobrze rozłożoną perspektywą.  „ Jezioro Wicko” Jerzego Dominika Szczesiaka  nastraja radośnie. Interpretacja  letniego dnia zmusza do myśli związanych z letnią przygodą, która właśnie przed nami, mimo że  kolorystyka obrazu wycisza i uspokaja.  Ma  się ochotę wejść na  wykreowany pomost i pozostać na nim na zawsze. Nastroje natury wyrażono tu  kolorem, który  uczuciowo dawkowano. Także  w „Czekam na Ciebie” Doroty Cieśli –   fowistyczne nasycenie barw jest najważniejszym elementem obrazu. Natomiast martwą naturę Zuzanny Sitarz  ograniczoną  do wyrafinowanej skali szarości, zbudowano z elementów kubistycznych. Równowaga form jest pięknie wyważona,a  kompozycja świetnie  skonstruowana.  Podobnie się dzieje z  rysunkiem martwej natury Katarzyny Stępień, wzbogaconej dodatkowo o walor ekspresyjny. Obie martwe natury działają na widza wyraźnym konturem przedmiotów. Dla tych artystek rysunek jest podstawową formą w budowie obrazu. Katarzyna Śrutwa stosując technikę akrylową  nawiązuje do dawnej cerkiewnej tradycji malarstwa ikonowego, świetnie wydobywając własną inwencję kolorystyczną. (ACG)

{gallery}2015wernis{/gallery}