Wielkopolski Książę Szaranek

Po kaszubsku Môłi Princ, po śląsku Mały Princ… Co roku pojawia się ok. 180 nowych wydań tej przepięknej książki, która doczekała się przekładów na 400 języków, dialektów, gwar. W Polsce ukazuje się od 1947 roku i ma aż 20 tłumaczy. Czy domyślacie się o kim mowa? Tak. To słynny Mały Książę, historia chłopca, dla którego świat stracił głowę. I tak już 75 lat.

Każdy z nas, zarówno dorośli jak i dzieci, powinien znać tę wyjątkową filozoficzną opowieść, która wpisała się do kanonu literatury nie tylko europejskiej, ale światowej. Wydana w kwietniu 1943 roku w Nowym Jorku z ilustracjami autora wciąż budzi niezwykłe zainteresowanie. Doczekała się również adaptacji filmowych. W kłodzkiej bibliotece Mały Książę przekonuje, zwłaszcza młodych czytelników, że Zawsze ulega się urokowi tajemnicy.

Przy okazji pretekst, by przypomnieć postać francuskiego autora, który zyskał sławę, dzięki tej niezwykłej baśni. Antoine de Saint-Exupéry – pilot, pisarz, reporter, ilustrator, który zdaniem Zbigniewa Bieńkowskiego (Antoine de Saint-Exupéry Ziemia, planeta ludzi, posłowie) powiedział o człowieku, ziemi i cywilizacji prawdy najprostsze. Zajrzyjcie do wypożyczalni PiMBP w Kłodzku, by dowiedzieć się o życiu i jego twórczości. Może nawet narysować baranka… Zatrzymać się na chwilę i pokolorować baśniowy świat literackiego Małego Księcia, zainspirować się książką. Blok rysunkowy czeka na na wielbicieli tego niezwykłego bohatera, jego wymagającej róży i planety o trzech wulkanach. Bardzo proszę…


Półka z dobrymi lekturami zaprasza.
Mariola Kowalcze