57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Wspomnienie 98. Spotkania z Twórcą

Gościem wrześniowego 98. Spotkania z Twórcą był Maciej Świst – kłodzczanin, malarz amator. Tematem jego prac malarskich i rysunków są pejzaże Kłodzka i okolic, martwa natura, a także portret.


Atmosfera spotkania była przyjazna i ciepła. Może dlatego, że Salonik Prasowy zapełnił się rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, miłośnikami sztuki, a może dlatego że Maciej jest wrażliwym, skromnym i sympatycznym człowiekiem.

Maciej Świst interesował się sztukami plastycznymi od zawsze – według relacji sióstr jako mały chłopiec zapełniał kartki rysunkami rycerzy i koni. W szkole był znany jako zdolny rysownik. Ale drzemiący w Nim talent i pasja dały znać o sobie w 2000 roku. To wówczas mając wolny blejtram postanowił namalować martwą naturę. Pierwsza praca została pozytywnie oceniona przez zaufanego krytyka – czyli żonę Lucynę – co ośmieliło artystę i było bodźcem do rozwoju pasji malarskiej. Od tego momentu dużo maluje i prezentuje swoje prace na wystawach miejscowego środowiska twórczego i za granicą, m.in. w Ramatuelle (Francja) i Bensheim (Niemcy). Był uczestnikiem Salonów Sztuki Nieprofesjonalnej (Kłodzki Ośrodek Kultury, 2002 – 2006). W 2005 roku miał indywidualną wystawę w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczytnej. W roku 2006 prezentował malarstwo w Galerii Sztuki KOK w Kłodzku, a w 2013 na wystawie zbiorowej „Bogdan Wieczorek i goście” (Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku). Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych.

Powszechnie uważa się, że za artystę mówią jego prace ale nasze spotkanie oprócz prezentacji obrazów obfitowało w rozmowy o sztuce, życiu, sensie twórczości i rozwijania swoich pasji.Malarstwo stanowi dla Macieja Śwista ucieczkę od codzienności, jest bardzo ważne w jego życiu i może dlatego ma wiele związanych z nim interesujących przemyśleń. Podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z warsztatem malarskim, przedstawił źródła inspiracji oraz artystycznych poszukiwań. O wszystkim potrafi mówić ciekawie i rzeczowo. Spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych emocji i wzruszeń. (K.L.N.)

{gallery}2015swistgal{/gallery}

ZOBACZ TEŻ

.

.

Skip to content