Wystawa w oknie o Powstaniu Styczniowym

POWSTANIE STYCZNIOWE. HISTORIA – LITERATURA – SZTUKA

Wystawa w witrynie PiMBP w Kłodzku / I-II 2013kr

Dzisiaj od czasu Powstania Styczniowego minęło 150 lat. Czy wspomnienie roku 1863 dla naszego pokolenia jest zrozumiałe? Czy tradycja ówczesnych wydarzeń miała wpływ na kulturę XX i nawet XXI wieku? Jak istotną rolę odegrały literatura i sztuka w przekazie wiedzy o walkach powstańczych? Z jakich form korzystała? To pytania, na które pozwali odpowiedzieć wystawa prezentowana w witrynie Biblioteki „POWSTANIE STYCZNIOWE. Historia – literatura – sztuka”. Każdy wie, że powstanie zakończyło się klęską polityczną, materialną i moralną, ale też każdy wie, że w narodzie polskim nie wygasło pragnienie niepodległości i walki narodowowyzwoleńczej mimo ostrych represji i prześladowań. Historia powstania niemal od razu była spisywana lub opowiadana przez jego uczestników czy obserwatorów. Od tego czasu powstał bardzo bogaty zbiór dzieł traktujących o wydarzeniach z 1863 – obszerne opracowania historycznoliterackie, pamiętniki, eseje, literatura piękna, wydawnictwa źródłowe, dzieła malarskie czy muzyczne. Przykłady artystycznej twórczości popowstaniowej, tej ówczesnej i aktualnej można odnaleźć właśnie w naszej ekspozycji. Są to między innymi pieśni patriotyczne śpiewane przez żołnierzy generała Langiewicza czy utwory muzyczne inspirowane obrazami Jacka Malczewskiego  i Maksymiliana Gierymskiego autorstwa Jacka Karczmarskiego o polskich zesłańcach. Na wystawie pokazana jest, już prawie zapomniana, książka Marii Jehanne Wielopolskiej „Kryjaki.  O sześćdziesiątym trzecim roku opowieść z przedmową Stefana Żeromskiego” z 1913 r. (wyd. 1961) o losach oddziału powstańczego dowodzonego przez księdza Stanisława Brzóskę. Można zobaczyć cykl rysunków Artura Grottgera – Polonia (kserokopie). Przeczytać fragmenty „Klechdy  o sześćdziesiątym trzecim” według Marii Janion i Marii Żmigrodzkiej (Romantyzm i historia, Gdańsk 2001) i zastanawiać się wraz z autorkami artykułu „Czy wersja literacka jest tylko deformacją wydarzeń historycznych? Czy też może przeciwnie – ona właśnie ocaliła z powstania styczniowego to, co najistotniejsze dla jego kolorytu uczuciowego, dla jego symbolicznego sensu  w naszym powszechnym odczuciu, dla uformowanie się jego mitu, który jest w nas bezustannie żywy?”

Z okazji Roku Powstania Styczniowego, serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać mistrzów legendy powstańczej, a przede wszystkim uczniów poszukujących bogatego materiału do prezentacji maturalnych. Naprawdę warto – fachowa bibliografia!

Wystawę można oglądać w witrynie PiMBP w Kłodzku do lutego br.

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij na miniaturkę aby powiększyć)

{gallery}Powstanie{/gallery}

{jcomments on}