Wystawa w wypożyczalni o kresach

Historia Kresów Południowo-Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej od wielu lat powraca

w licznych publikacjach, spotkaniach, wystawach. Kiedyś temat zakazany. Teraz poza cenzurą. Temat bardzo ważny. To Kresy utracone. Z niezwykle cennym dziedzictwem kulturalnym. I okrutną przeszłością. Z ludobójstwem w czasie II wojny i „Holocaustem po banderowsku” zgodnie ze słowami prof. dr. hab. Edwarda Prusa, historyka i politologa.
Z konsekwencjami dla Polaków – zsyłki, utrata mienia i konfiskaty majątków, represje, działalność rusyfikacyjna, ekspatriacja i repatriacja.

Czy wśród tej ogromnej ilości materiałów można znaleźć coś inspirującego, wzruszającego dla siebie? Coś, co pozwoli przenieść się w klimat tamtych czasów i miejsc? Przypomnieć i przybliżyć wydarzenia historyczne, polityczne, ale też literackie i kulturalne minionego kresowego świata, ważnych autorów? Czy znajdziemy odniesienie do naszej „małej ojczyzny”?

Mamy taką okazję. W wypożyczalni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku od grudnia prezentowana jest wystawa KRESY – KSIĄŻKI – AUTORZY przygotowaną przez Mariolę Kowalcze, opiekunkę Działu Książki Kresowej. Ekspozycja towarzyszyła 9. Spotkaniu Kresowian po latach. W tej chwili uzupełniona i poszerzona. Próbuje przywrócić pamięć o miejscach i wydarzeniach, o ludziach stamtąd, teraz może i stąd, często naszych przodkach.

Pokazuje historię i początki Działu Książki Kresowej właśnie w kłodzkiej bibliotece. Inicjatorów tego niecodziennego przedsięwzięcia – Tadeusza Szewczyka, prezesa Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej i Lucynę Kulińską, doktor nauk humanistycznych, historyka, politologa. Dzięki nim mamy w zbiorach wartościowe publikacje opatrzone autografami, czasopisma kresowe. W ciągu 11 lat współpracy otrzymaliśmy w darze ok. 613 woluminów i 7 tytułów czasopism. Do tego dochodzą oczywiście książki zakupione przez bibliotekę. Bardzo pokaźny zbiór. Z publikacjami regionalnymi włącznie. To wszystko pozwoliło na wyodrębnienie tematyki kresowej w jeden dział. Systematycznie uzupełniany. Możemy też pochwalić się spotkaniami ze znanymi pisarzami kresowymi, Sybirakami z oddziału kłodzkiego i bystrzyckiego oraz ich potomkami. Również cennymi autografami w książkach i pamiątkowymi wpisami w Kronice PiMBP.

Wystawa pokazuje tylko wybrany fragment księgozbioru. Do obejrzenia i na zachętę czytelniczą otwarta do końca lutego przyszłego roku. Dział Książki Kresowej zaprasza codziennie.