„Z książką na walizkach”w kłodzkiej Filii dla Dzieci

W piątek 18 października 2018 r. w Filii dla Dzieci odbyło się spotkanie z ilustratorką Joanną Zagner-Kolat w ramach drugiej odsłony XV dolnośląskich spotkań z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach”. Joanna Zagner-Kolat – studiowała grafikę i malarstwo na łódzkiej ASP. Ilustruje książki dla dzieci, komiksy, współpracuje również ze „Świerszczykiem”. Zdobyła wiele nagród, m.in. główną nagrodę Media Trendy i KTR za projekt portalu www.kula.gov.pl. Przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów plastycznych dla dzieci w całej Polsce. Jej prace brały udział w licznych wystawach. W spotkaniu brali udział uczniowie z drugiej
i trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Kłodzku.
Artystka opowiadała dzieciom o swojej pracy, a także o całym procesie powstawania książki – od fazy koncepcyjnej, aż do wydrukowania i obecności bibliotecznych półkach i księgarskich witrynach. Uczniowie wykazali się również ogromną pomysłowością przy tworzeniu „super potwora” Każde dziecko na spotkaniu miało okazję również wcielić się w rolę ilustratora książki – po wysłuchaniu fragmentu opowiadania o Filipku (ze zbioru Filipek i dziewczyny autorstwa Małgorzaty Strękowskiejnarysowały swoją ilustrację Na zakończenie spotkania „Z książką na walizkach”, które odbywa się tym roku pod hasłem „Polska na szóstkę!” uczniowie pod przewodnictwem Jerzego Kumiegi (koordynatora „Z książką na walizkach”) „wyrapowali” hymn projektu: „Na Dolnym Śląsku z dziećmi czytamy, czytają babcie, czytają mamy. Czyta nam dziadek, czyta i tata, Wszyscy czytają przez całe lata…” Po spotkaniu uczniowie otrzymali zakładki i autografy.