Zabawa w PRL

Lekcja 1, 2, 3 / data 1.03.2016

Temat: REGLAMENTOWANA CODZIENNOŚĆ w PRL-u

Uczestnicy: CZYTELNICY – KLIENCI KŁODZKIEJ BIBLIOTEKI DUZI, ŚREDNI I MALI


Dla dorosłych zabawa we wspomnienia i słówka, miłe pogawędki o własnych przeżyciach, często na wesoło i z nutą sentymentu. Zapisane karty – barwne historyjki, też smakowe. Warto poznać przepisy i wypróbować samodzielnie. Dla młodzieży lekcja historii i polskiego dość nietypowa, bo w holu Wypożyczalni przy wystawie. Życie kolejki od kolejki. Niereglamentowana poezja – „Dojść do lady“ (Wiersze nabywcze) Stanisława Barańczaka w formie kartki żywnościowej wielkiej i małej. Zabawa językowa – praktyczne porady, by poznać ówczesną rzeczywistość. Dzieje kartek żywnościowych w datach, opowieści poetycko-literackie, anegdoty. Trochę prawdziwych eksponatów i pamiątek pozbieranych czy udostępnionych grzecznościowo. Gadżet wyjątkowej rangi, wielopokoleniowy już resorak po przejściach, fantastyczna zabawka – fiat 125p. Siatki nas zakupy, mała elastyczna i bardzo rozciągliwa oraz żyłkowa rodem z dawnego NRD. Kartki na kartki i same kartki, ocenzurowana korespondencja, liczydło, stare biurko. Puste haki, nożyczki – wiadomo, kiedyś ważne narzędzie pracy w sklepach. Te są całkiem współczesne, zabrakło tylko do kompletu gumy arabskiej. Więcej literatury i kart ze wspomnieniami niż oryginalnych eksponatów. Ale właśnie o to chodzi w tej wystawie, by pokazać, że oprócz gromadzonych i świetnie wykorzystywanych pamiątek (blogi, sklepy, bary stylizowane na PRL itp.) są książki z dobrej półki– powieści, wspomnienia, reportaże, poezja, satyra, piosenki, teksty historyczne – doskonały zapis epoki. A kłodzka Biblioteka posiada wyjątkowo ciekawą ofertę czytelniczą. Zapraszam do lektury, wspomnień i uzupełnianie ekspozycji. Są oczywiście nagrody – pierwszej świeżości i bez talonu.

W imieniu PiMBP dziękuję wszystkim za wspólne przeniesienie się w czasie, rozmowę, niecodzienną zabawę w „Reglamentowaną codzienność“,

gimnazjalistom i licealistom z Zespołu Szkół Społecznych oraz ich sympatycznemu opiekunowi za piękne goździki, bardzo niepeerelowe:)


Mariola Kowalcze

{gallery}/Wystawka/prl/lekcja{/gallery}