Zacznij od Urodzin Leśmiana i złóż życzenia

Wybierz się w “Nieznaną podróż Sindbada-Żeglarza”. Na razie “Pierwsza przechadzka” na 140. urodziny Poety. Bądź “Ponad brzegami”. Przynieś “Trzy róże” i “Pieśni mimowolne”. To będą twoje życzenia a nie “Poematy zazdrosne”. Napisz i zostaw nie “W malinowym chruśniaku” tylko w kłodzkiej bibliotece. Niech to będzie “Wspomnienie” – ukłon za “Dzieła zebrane” a nie “Zmory wiosenne”, lecz VI Kłodzkie Wiosny Poetyckie i “mowy leśmianowskie”. Nie bądź jak “Oddaleńcy” czy “Głuchoniema”. Zrób coś “Dla legendy”. “Ta oto godzina” wybija 22 stycznia, bo przecież “Niedziela” urodzinowa. To nie jest “Rok nieistnienia” Bolesława Leśmiana tylko “Powrót”. Bądź jak “Bajdała”, “Garbus”, “Świdryga i Midryga”, “Pan Błyszczyński” i więcej niż “Dwoje ludzieńków”, no chyba, że wolisz swojego “zmajstrować Dusiołka”. To “Prośba”, “Spojrzystość” i nasz wspólny “Fragment”.

I niech się dzieje kłodzka “Baśń, co się sama bez końca wysnuwa / Po to, aby się nigdy nie dosnuć do końca!…”.

To początek świętowania na 140. rocznicę urodzin, 80. śmierci, jeszcze 50. kłodzką. Potem już “Dusiołki” i inne “Postacie” oraz różne leśmianizmy z wystawą “za drzwiami” od pierwszego Dnia Wiosny, Poezji i Wagarowicza w holu kłodzkiej biblioteki. Zapowiedź niespodzianek później. Póki co “Namowa” do sładania życzeń wielkiemu poecie, prozaikowi, krytykowi literackiemu i twórcy dwudziestolecia międzywojennego na dobry początek “Rozmowa” “Dla legendy”.

Na urodzinowe “Wyznania spóźnione” czeka do “Takiej wiosny rzetelnej…” zielone pudło w wypożyczalni, całość “Mimochodem” koordynuje Mariola Kowalcze. Zapraszamy serdecznie na “Spotkanie” i “Podróż” literacką.

Niech się spełni życzenie zapisane piórem Leśmiana “Wracam, wracam po długiej rozłące”.