Zajrzyj do swojej biblioteki

Dlaczego? Bo lato, wolny czas, wyjazdy. Bez książki smutno. U nas wakacyjne lektury prawie nadobowiązkowe i jeszcze pocztówki z książką turystyczną.

Nie wiem skąd się wzięło idiotyczne przekonanie, że na urlopy należy brać książki “lekkie”. Ależ przeciwnie. Te “lekkie” czyta się – jeśli w ogóle się coś czyta – przed zaśnięciem, po pracy zawodowej i domowej, kiedy trudno już o skupienie, jakiego wymagają książki poważniejsze.

To słowa znanej poetki – noblistki, Wisławy Szymborskiej. Warto się zastanowić nad tym
i popróbować własnych sił w lekturze, zwłaszcza, że sezon urlopowy oraz upragnione wakacje za chwilę. W kłodzkiej Wypożyczalni regały aż uginają się od książek. Szeroki wybór drukowanych i czytanych. Na podróż i o podróżowaniu, “lekkich” i “ciężkich”.

Żeby zainspirować do czytania wakacyjnego, warto zobaczyć naszą mini galerię zabawnych rysunków z książką w roli głównej – wielką, małą, na wesoło, ale zawsze
w drodze. To tylko sześć pocztówek, za to bardzo osobliwych. Wynalezione gdzieś na dnie szuflady. Kartki pocztowe pochodzą z I Ogólnopolskiego Triennale Książki Krajoznawczo-Turystycznej Białystok ’87 (wydawca Biuro Wystaw Artystycznych, Białystok). Autorem jest Zbigniew Waszczeniuk, znany w Polsce i na świecie malarz, grafik, rysownik. Pocztówki mają prawie 30 lat. Ciekawe, czy zachowały się w innych kolekcjach. Może ktoś posiada z kolejnych wystaw. Warto uzupełnić zbiory.

Życzę niezapomnianych książkowo-artystycznych i wakacyjnych wrażeń.

Mariola Kowalcze

{gallery}/Czerwiec/wakacje{/gallery}